Görünüşe göre, birçok insanın yıllardır inandığı şeyin – sosyal medyanın çocuklar ve genç gençler üzerinde çok olumsuz bir etkisi olduğu ve hatta beyinlerini değiştirebileceği – bilimsel, ampirik kanıtımız var gibi görünüyor. Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki sinirbilimciler, yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada, genç bir genç olarak sosyal medyayı kontrol etme alışkanlığının akran geri bildirimlerine karşı aşırı duyarlılığa yol açtığını ve potansiyel olarak beynin ödül ve motivasyon merkezlerinde kalıcı değişikliklere yol açabileceğini öne sürdüler.

Araştırmada sinirbilimciler, yaşları 12-15 arasında değişen 169 gençten oluşan bir grupla çalıştılar ve beyinlerinin nasıl geliştiğini gözlemlediler ve Facebook, Instagram ve Snapchat’i kendi bildirdikleri kullanımlarıyla karşılaştırdılar.

Sinirbilimciler, söz konusu platformlardan herhangi birini günde 15 defadan fazla kontrol eden veya alışkanlık haline getiren çocukların ve gençlerin, yalnızca sosyal medyadaki akranlarından değil, gerçek hayatta da akranlarından gelen geri bildirimlere karşı giderek daha duyarlı hale geldiklerini keşfettiler.

Bu deneklerin beyin taramaları, ödül işleme, konsantrasyon, düzenleme ve kontrol ile ilgili alanlarda artan aktivite gösterdi ve araştırmacılar, bunların pozitif geri bildirim döngülerine katkıda bulunduğunu ve akran onayına duyarlılıklarını daha da artırdığını gözlemlediler.

Karşılaştırıldığında, sosyal medya uygulamalarını her gün en fazla bir kez kontrol ettiğini söyleyen gençler, bu alanlardaki aktivitede azalma gösterdi. Bu, akranlarından gelen geri bildirimlerle daha az ilgilendiklerini veya zorlayıcı davranışlar üzerinde daha fazla öz denetime sahip olabileceklerini gösterdi.

“Alışkanlık olarak sosyal medyalarını kontrol eden gençler, beyinlerinin yanıt verme biçimindeki bu oldukça dramatik değişiklikleri gösteriyorlar; bu, potansiyel olarak yetişkinliğe kadar uzun vadeli sonuçlara yol açabilir ve zaman içinde beyin gelişimi için zemin hazırlayabilir.” yazar Eva Telzer New York Times’a söyledi.

Ayrıca birkaç doktorla, Kalküta’daki en büyük hastanelerden birinde beyin cerrahı olan Dr. çocukların ve genç yetişkinlerin zihinleri ve beyinleri.

“Sosyal medyanın genç kullanıcıları yönlendirdiği vakaları hepimiz duyduk. özellikle genç kızların depresyona girmesi ve ciddi vücut dismorfisi. İnsanların içine girdiği birçok durum olmuştur. gençleri sosyal medya yüzünden intihar ederek öldü ve kendilerini nasıl görmelerini sağladı. Dr Chatterjee, bu tür şiddetli vakalar çok nadir olsa da, sosyal medyaya anormal bir şekilde maruz kalmanın, özellikle sosyal medya tüketiminin aslında beynin analitik bölümünü yavaşlatabileceğini gösteren araştırmalar var” diyor Dr.

“Sosyal medya platformlarının algoritmalarını tasarlama biçimleri, bilgileri işleme ve anıları işleme şeklimiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip gibi görünüyor. Ayrıca, sadece çocuklarda ve gençlerde değil, genç yetişkinlerde de dikkat sürelerinde endişe verici bir kısalmaya yol açtı” diyor Dr Dwivedi.

Peki, sosyal medya tüketimi kullanıcıları, özellikle gençleri ve çocukları yavaşlatıyor mu? Dr Dwivedi, “Kanıtlar öyle görünüyor” diyor. “Araştırmalar, IQ’da gözle görülür bir düşüş olmasa da, çocukların ve genç gençlerin matematik, bilim ve mantıksal akıl yürütmedeki bazı karmaşık kavramları kavramasının daha uzun sürdüğünü gösteriyor. Sanki sosyal medya yeni aptal kutusu olarak televizyonun yerini almış gibi” diye ekliyor.

Ancak sosyal medyanın kullanımı değil, tüketilme şekli olabilir. Dr Chatterjee, “Sosyal medyayı belirli bir sınırın üzerinde tüketmek kesinlikle zararlı olsa da, asıl sorunlu olan sosyal medyayı kullanma biçimimizdir. Çoğu zaman, insanlar yürüdükten yarım saat sonra, bazen de yataktan kalkar kalkmaz Instagram veya Facebook hesaplarını kontrol ederlerdi. Ayrıca insanların erkenden yattıklarını ama gözlerini telefonlarına yapıştırmış halde öylece yattıklarını, beslemeleri arasında gezindiklerini ve uykuya dalmayı beklediklerini de gördük. Ekrandan gelen mavi ışık, uyku döngünüzü değiştirir ve alt üst eder. Uyumadan önce uzun süre mavi ışığa maruz kalmak sonunda bazı fizyolojik değişikliklere de yol açacaktır” diye ekledi.genel-5