EGS 23205'in yakın ve orta kızılötesi dalga boylarında Hubble (solda) ve Webb (sağda) görüntüleri.

Webb Uzay Teleskobu’nun en son hedefi, daha önce Hubble tarafından görüntülenen uzak çubuklu sarmal gökada EGS23205’tir. Bunun gibi hedefler, erken evren ve eski yıldızların ve galaksilerin nasıl oluştuğu hakkındaki anlayışımızı artıracak.

Yukarıdaki iki resim, Hubble ve Webb tarafından görüldüğü şekliyle EGS23205’i göstermektedir. Hubble’ın galaksi görüntüsü (yakın kızılötesi olarak çekilmiş) çok daha gürültülü ve galaksinin yapısını ayırt etmek daha zor. Ancak Webb’in görüntüsü (orta kızılötesi dalga boylarında) çok daha net ve galaktik merkezden uzanan net bir yıldız çubuğunu ortaya çıkarıyor.

Yıldız çubukları, sayısız yıldızdan oluşan devasa galaktik kesitlerdir. Çubuklar, galaktik evrimde önemli bir rol oynar; gazı galaktik merkeze doğru iterek, yıldız oluşumunu hızlandırmaya ve galaktik çekirdeklerin içinde bulunan süper kütleli karadelikleri beslemeye yardımcı olurlar. Kendi Samanyolumuz bir çubuklu sarmal gökadadır.

Görüntünün analizi şuydu: gönderilen geçen yıl ön baskı sunucusu arXiv’e. Webb, yalnızca altı aylık bilimsel operasyonlarında birçok antik galaksiyi görüntüledi.

Webb’in hedeflerinden bazıları şimdiye kadar görülen en eski galaksiler arasındave Webb’e Büyük Patlama’dan sadece birkaç yüz milyon yıl sonraymış gibi görünüyorlar (evren şu anda 14 milyar yaşına yakın).

Webb teleskopu, genç evrende Samanyolu benzeri galaksileri ortaya koyuyor

EGS23205, yaklaşık 11 milyar yıl önceki haliyle görülüyor. Görüntü, erken galaksilerin bile iyi tanımlanmış çubuklara sahip olduğunu ortaya koyuyor (sarmal galaksiler önceden düşünülenden evrene çok daha sonra gelenler olmak).

“Hubble verilerinde neredeyse hiç görünmeyen çubuklar, JWST görüntüsünde ortaya çıktı ve JWST’nin, içindeki temel yapıyı görmek için muazzam gücünü gösterdi. galaksilerUT Austin’de bir astronom ve araştırmanın ortak yazarı olan Shardha Jogee, basın bülteni.

Webb, daha önce Hubble tarafından yakalanan diğer nesneleri görüntülemişti. Ekimde10 milyar dolarlık yeni gözlemevi, devasa Yaratılış Sütunlarını gördü. Kartal Bulutsusu’ndaki gaz ve toz bulutları. Aynı ay içinde Webb ekibi birleşen galaksilerin görüntüsünü üretti Dünya’dan 270 milyon ışıkyılı uzaklıkta, 2008’de Hubble tarafından görüntülendi.

İki uzay teleskobu, çoğunlukla farklı dalga boylarında gözlem yapar – Hubble öncelikle görünür dalga boylarında ve Webb, öncelikle kızılötesi ve yakın kızılötesinde. Webb’in canlı el işi, Hubble’ın mekanik omuzları üzerine inşa edilmiştir. Yan yana görüntü Karşılaştırmalar, bu etkileyici gözlemevlerindeki farklılıkları ve en yeni teknolojiyle nelerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Devamı: Astronomide Önümüzdeki Yılgenel-7