2023 uydu acil servislerin yılı olacak! Apple, Globalstar bağlantısını iPhone 14’e entegre ettikten sonra Qualcomm, birinci sınıf Android akıllı telefonlar için benzer bir hizmeti başlatmak üzere rakip Iridium ile CES 2023’te bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Haber, Bullit Group’un lansmanından önce benzer bir özelliği başlatmasının ardından geldi. iPhone 14 ilan edildi. Bullit Group’u CAT ve Motorola Defy gibi dayanıklı Motorola cep telefonlarının üreticisi olarak tanıyoruz (test). Bullitt’in sistemi henüz duyurulmamış bir MediaTek SoC’ye dayansa da, Snapdragon Satellite, Snapdragon X70 modem kullanan şirketler için mevcut olacak; B., “Snapdragon 8 Gen 2” SoC’de bulunur.

Aslanağzı Uydu

Snapdragon Satellite ayrıca acil olmayan durumlar için de çalışır. / © Qualcomm

Aslanağzı Uydu: Satıcıya bağlı

Qualcomm bileşenleri yalnızca cep telefonu üreticilerine sağladığından, belirli bir frekans bandı olan 1610 ila 1626,5 MHz için destek gerektiren özelliği sunmak onlara kalmıştır. Bu nedenle, bu uydu acil durum bağlantıları için modeller yazılım güncellemesi yoluyla basitçe yükseltilemez.

Fiyat sorulduğunda, Qualcomm’da ürün yönetimi başkan yardımcısı Francesco Grilli, yankılanan bir “yorum yok” yanıtını verdi. Her şey, Iridium ile pazarlık yapmanın şirketlere bağlı olduğunu gösteriyor.

Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı sorulduğunda Grilli, Qualcomm’un ilk uyumlu cihazların 2023’ün ikinci yarısında raflara çıkmasını beklediğini söyledi.

Şirket başlangıçta aynı anda Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’yı desteklemeyi planlıyor. Şu anda diğer pazarlar için bir program yok. Ancak, bu pazarlarda satın alınan uyumlu cihazlar, İridyum takımyıldızına tam erişime sahip olacaktır.

iridyum

İridyum ayrıca uydular arası bağlantılar sayesinde kutuplarda ve okyanuslar üzerinde kapsama alanı vaat ediyor. / © İridyum

gökyüzünün görünümü

Iridium’un hizmeti Globalstar’ınkine benzer (merakla, Qualcomm’dan ayrılan bir şirket). Ancak Qualcomm’dan Grilli, ortaklarının kapsama alanının daha iyi olduğunu çünkü daha düşük yörüngelerde daha fazla uydu kullandıklarını ve yer ağ geçitlerine güvenmediklerini belirtti.

Qualcomm, kutuplarda ve okyanusların ortasında kapsama alanına atıfta bulunarak, “Dünya üzerinde sinyal olmayan tek bir nokta bile yok” dedi.

Mesajların sistem üzerinden iletilmesi 10 saniyeye kadar sürebilir, ancak Qualcomm, SMS mesajları için ortalama 3 saniye süre bildirdi. Şirket tarafından paylaşılan ekran görüntüleri, ilk Snapdragon uydu uygulaması için 140 karakterlik bir sınırlamayı gösteriyor.

Qualcomm Aslanağzı Uydu

Başlangıçta, hizmet, en yakın uyduyu bulmak için bir arayüze sahip, Android için bağımsız bir uygulamaya dayalı olacaktır. / © Qualcomm

“Netflix için değil”

Snapdragon Satellite özellikleri, Apple’ın SOS acil durum özelliğine büyük ölçüde benzer. Kullanıcı hücresel veya Wi-Fi kapsama alanı dışındaysa, kullanıcının akıllı telefonunu en yakın uyduya yönlendirmesine yardımcı olmak için özel bir arabirim görünebilir.

Başlangıçta hizmet, Apple’ın hizmetinden farklı olarak kısa metin mesajları (iki yönlü iletişim) gönderip alabilen bağımsız bir uygulama gerektirecektir.

Qualcomm, özelliğin gelecekte sisteme daha iyi entegre edileceğini, yani otomatik olarak tetiklenebileceğini öngörüyor. Şu anda Snapdragon Satellite’ı bir Android API olarak sunma planı yok, ancak bu (uzak) gelecekte değişebilir.

Aslanağzı Ride Flex

Maalesef konsept araç dahil değil. / © Qualcomm

Aslanağzı Ride Flex

Qualcomm, CES’te Snapdragon Ride Flex SoC ailesini de duyurdu. İşlemci ailesi, çeşitli otomotiv uygulamaları için uyarlanabilir, örn. B. dijital kokpitlerin bilgi temini ve hatta otomatikleştirilmiş sürüş (AD) için.

Böylece Qualcomm, Tegra sistemleri halihazırda ağa bağlı arabalarda kullanılan Nvidia ile rekabet ediyor. Qualcomm, otomotiv platformunun üretiminin 2024’te başlamasını bekliyor.genel-27