Twitter, Elon Musk'ın kovduğu çalışanlarına kıdem tazminatı ödemedi

Elon Musk alımını tamamladı twitter Ekim ayı sonlarında ve ilk iş emri, işgücünün yarısını, yaklaşık 3.500 çalışanı işten çıkarmak oldu. İşten çıkarılan bu çalışanların kıdem tazminatı almaları bekleniyordu ama görünüşe göre hala aynısını bekliyorlar.

Geçen yıl 4 Kasım’da Misk farklı ekipler ve bölgelerdeki çalışanların yarısını işten çıkardı ve işten çıkarma birkaç hafta devam etti. Eyalete sunulan belgelere göre, bu 3.500 çalışandan 1.000’i Kaliforniya’da görevlendirildi.

Twitter, eyalet ve federal yasalara uygun olarak, Kaliforniya eyaletindeki çalışanlarına son iki aydır fesihten sonra düzenli maaş çekleri ödemekle yükümlüdür. Bu 60 günlük süre, 4 Ocak 2023’te Kaliforniya çalışanlarının resmi olarak feshedilmesiyle sona erdi. Ancak, bu çalışanlar henüz herhangi bir resmi kıdem teklifi veya ayrılık sözleşmesi almadıklarını belirtiyorlar.

O sırada Elon Musk, işten çıkarılan tüm çalışanlara “3 aylık kıdem teklif edildiğini” tweetledi.

Musk maliyetleri düşürmek için çabalarken, işten atılan Twitter çalışanları işten ayrılmayı bekliyor
Eski bir Twitter çalışanı CNN’e işten çıkarmanın ilk turunda işten çıkarılmanın son tarihi olan 4 Ocak Çarşamba gününe kadar işten çıkarmayla ilgili bilgi almayı beklediklerini söyledi. Ancak çalışan, şirketin kıdemle ilgili herhangi bir belge paylaşmadığını söylüyor.

Shannon Liss-Riordanİşten çıkarılan yüzlerce Twitter çalışanını temsil eden avukatı, yaptığı açıklamada, Kasım ayı başında işten çıkarılan müvekkillerine bugün (6 Kasım IST) kıdem tazminatı ile ilgili herhangi bir bilgi almaları gerektiğini söyledi.

Liss-Riordan Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Dün, binlerce Twitter çalışanı için resmi ayrılık tarihiydi ve Elon Musk’ın yarattığı aylarca süren kaos ve belirsizliğin ardından, bu işçiler hala yüzüstü durumda” dedi.

“Onların olacağı konusunda bazı beklentiler vardı. [letters] Dün gönderilecekti ama onu görmedik” dedi. Kevin Hazırsözcü.

Liss-Riordan, Twitter’ın uzaktan çalışma ve kıdem tazminatı vaatlerinin yanı sıra engellilik iddiası ve cinsiyete dayalı ayrımcılıkla ilgili şikayetlerde geri adım attığını iddia ederek, işten çıkarmalardan etkilenen eski çalışanları adına Twitter’a karşı önerilen dört toplu dava açtı.

Ayrıca şirket aleyhine faturaları ödemediği için davalar açılmıştır.

Musk, yakın zamanda 44 milyar dolara satın aldığı şirkette, önemli miktarda borç da dahil olmak üzere, çalışanların yarısını işten çıkararak ve kalanlardan “zorlu” çalışma taahhüdü imzalamasını isteyerek giderleri azaltmak için çalışıyor.

The New York Times tarafından geçen ay yayınlanan bir habere göre Twitter, maliyetlerden daha fazla tasarruf etmek için işten çıkarılan çalışanlara kıdem tazminatı vermemeyi kendi içinde tartışmış ve bu da etkilenen işçiler arasında belirsizliğe neden olmuştu.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa atıfta bulunan Fortune, Twitter’ın 5 Ocak Perşembe günü işten çıkarılan çalışanlara kıdem sözleşmeleri göndermeyi planladığını bildirdi. şirket aleyhine devam eden davalara katılım.

Toplu işten çıkarmalarda tüm halkla ilişkiler departmanını da işten çıkaran Twitter, soruşturmalar hakkında yorum yapmadı. Musk da şu ana kadar konuyla ilgili bir şey söylemedi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9