Samsung Electronics Cuma günü, zayıflayan küresel ekonominin bellek yongası fiyatlarını düşürmesi ve elektronik cihazlara olan talebi azaltmasıyla üç aylık karı üçte iki oranında düşerek sekiz yılın en düşük seviyesine indi.

Dünyanın en büyük bellek yongası, akıllı telefon ve TV üreticisinin – küresel tüketici talebinin öncüsü – kasvetli kar tahmini, diğer teknoloji firmalarının üç aylık sonuçları için zayıf bir ton oluşturuyor.

Analistler, Güney Koreli şirketin Ekim-Aralık faaliyet kârının 13,87 trilyon KRW’den (kabaca Rs. 27,980 crore) muhtemelen yüzde 69 düşerek 4,3 trilyon KRW’ye (kabaca 27,980 crore) düştüğünü açıklamasının ardından, Samsung’un kârının bu çeyrekte tekrar daralmasının beklendiğini söylediler. 90,190). bir yıl önce.

Bu, Samsung’un 2014’ün üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük üç aylık karı oldu ve daha tutarlı bir şekilde doğru olan analistlerin tahminlerine göre ağırlıklandırılan 5,9 trilyon KRW (kabaca 38.370 crore) Refinitiv SmartEstimate’in altında kaldı.

BNK Investment & Securities analisti Lee Min-hee, “Samsung’un tüm işletmeleri zor zamanlar geçirdi, ancak özellikle çipler ve mobil” dedi.

Samsung, kısa bir ön kazanç açıklamasında, üç aylık gelirin bir önceki yılın aynı dönemine göre muhtemelen yüzde 9 düşerek 70 trilyona düştüğünü söyledi. Piyasa değerine göre Asya’nın en büyük dördüncü şirketi, 31 Ocak’ta ayrıntılı kazanç açıklayacak.

Artan küresel faiz oranları ve hayat pahalılığı, Samsung’un ürettiği akıllı telefonlara ve diğer cihazlara ve ayrıca Apple gibi rakiplerine sağladığı yarı iletkenlere olan talebi azalttı.

Samsung yaptığı açıklamada, “Bellek işinde, dördüncü çeyrek talebindeki düşüş, müşterilerin mali durumu daha da sıkılaştırma çabalarında stokları ayarlamasıyla beklenenden daha fazlaydı…” dedi.

Samsung, uzun süren makroekonomik sorunlardan kaynaklanan zayıf talep nedeniyle akıllı telefon satışlarının ve gelirinin düşmesi nedeniyle dördüncü çeyrekte mobil işinin kârının düştüğünü de sözlerine ekledi.

BNK Investment’ten Lee, “Bellek yongası fiyatları çeyrek boyunca yüzde 20’nin ortalarında düştü ve katlanabilir gibi üst düzey telefonlar da satmadı” dedi ve müşteri Apple’ın üretim gecikmeleri nedeniyle görüntüleme işinin zarar gördüğünü sözlerine ekledi. çeyrek boyunca Çin’deki dünyanın en büyük iPhone fabrikası.

Üç analist, fazlalık bellek yongası fiyatlarında daha fazla düşüşe yol açtığından, Samsung’un kârının bu çeyrekte yeniden düşmesini beklediklerini ve yonga işinde olası bir işletme kaybının yaşanacağını söyledi.

Samsung hisseleri Cuma günü, daha geniş pazardaki yüzde 1,1’lik artışa kıyasla yüzde 1,4’lük bir artışla kapandı. Rakip bellek yongası üreticisi SK Hynix’in hisseleri yüzde 2,1 arttı.

Bir analist olan Eo Kyu-jin, “Zayıf kazanç sonucuna rağmen hisse senetlerinin yükselmesinin nedeni, yatırımcıların, Micron veya SK Hynix’in söylediği gibi, Samsung’un üretimi düşürmesi gerekeceğini umması, bunun da genel olarak bellek endüstrisine yardımcı olacağını” söyledi. DB Financial Investment’te.

Samsung, Ekim ayında 2023 yatırımlarında çok fazla değişiklik beklemediğini söylemişti. Analistler, Samsung’un bellek yongası üretim kesintilerini duyurmama geçmişine sahip olduğunu, ancak ekipman getirmeyi geciktirerek veya başka yollarla yatırımı organik olarak ayarlayabileceğini söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8