Park Chan-wook’un romantik gerilim filmi Ayrılma Kararı 2023 Asya Film Ödülleri adaylıkları Cuma günü açıklandığında açık ara favori olarak ortaya çıktı. Koreli üstadın 2022 Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan ve en iyi uluslararası film kategorisinde Oscar’a kısa listeye giren, beğenilen uzun metrajlı filmi, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve birçok önemli oyunculuk dahil olmak üzere 10 adaylık elde etti. zanaat kategorileri.

Ayrılma Kararı En iyi film kategorisinde Japon auteur Ryusuke Hamaguchi’nin 2022 Oscar kazananı ile karşı karşıya gelecek. Arabamı sürKazakistan filmi Şair Darezhan Omirbaev, Hindistan Ponniyin Selvan: Ben Mani Ratnam ve Filipinler’den Dalgalar Gittiğinde Lav Diaz’dan.

Asya Filmleri Ödülleri (AFA) 2007 yılında başlatıldı ve Hong Kong Uluslararası Film Festivali, Busan festivali ve Tokyo festivali tarafından kurulan bir akademi tarafından düzenleniyor. Görevleri, Asya Pasifik bölgesinin çeşitli film yapımı geleneklerinden sinemadaki en büyük başarıları onurlandırmaktır. 2023 Asya Film Ödülleri, 12 Mart’ta Hong Kong’da yapılacak. Filmart içerik pazarının başlangıcından bu yana ilk kez yüz yüze dönüşünü gerçekleştirmesinden önceki gece Hong Kong’un yeni Saray Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan bu yılki tören için. 22 farklı bölgede çekilmiş 30’a yakın film, 16 ödül kategorisinde yarışacak.

Çinli yönetmen Zhang Yimou, 2023 AFA’larının jüri başkanı olarak atandı. Berlin’de Altın Ayı kazananı, iki kez Venedik Altın Aslan kazananı ve Cannes Grand Prix’si kazanan Zhang, bu yılki ödüllerin kazananlarını belirlemek için dünyanın dört bir yanından yedi film figüründen oluşan bir panele liderlik edecek.sinema-2