Sanatçının Dünya'ya çarpan büyük bir asteroit çizimi.

Aralık 2021’de bir paleontolog ekibi, dinozorların saltanatını sona erdiren asteroit etkisinin olabileceğini öne süren veriler yayınladı. bir sezona bağlıKuzey Dakota’daki ünlü bir bölgede fosilleşmiş balık kalıntılarının analizi sayesinde -ilkbahar, 66 milyon yıl önce-.

Şimdi, farklı bir araştırmacı grubu, eski grubu verilerini taklit etmekle suçluyor; araştırmayı yayınlayan dergi bir ekleme yaptı. Editörün Notu verilerin gözden geçirildiğini söyleyen gazeteye.

durum şuydu ilk bildirilen geçen ay Science yayınına göre. İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nde bir paleontolog olan Melanie While, Haziran 2021’de Nature dergisinde yayınlanması için bir makale sundu. Makalenin başlıca bulgusu, Kretase’nin sonunda Dünya’ya çarpan büyük asteroidin ilkbaharda çarpmasıydı. Kuzey Dakota’da bulunan fosilleşmiş balıkları inceleyerek.

Ama iki ay önce Kağıt sırasında yayınlanacaktı, bir gazete çıktı Bilimsel Raporlarda Science, “tamamen ayrı bir veri setine dayanarak temelde aynı sonuca ulaşıyor” dedi. İkinci makale, Sıra’nın eski işbirlikçisi ve şu anda Manchester Üniversitesi’nde bir paleontolog olan Robert DePalma liderliğindeki bir ekip tarafından yayınlandı.

Her iki makale de sonuçlarını Kuzey Dakota’daki Tanis fosil sahasındaki balık kalıntılarının analizine dayanarak yaptı. Tanis, asteroit çarpmasının ani serpintisi sırasında öldüğü anlaşılan çok sayıda deniz canlısını içeren zengin bir fosil bölgesidir. KT yok oluşu.

Science makalesine göre, “Bulgu için övgü almaya hevesli olan DePalma’nın onu ele geçirmek istediğinden ve iddiasını desteklemek için verileri uydurduğundan şüpheleniyor.”

DePalma, Mart 2019’da büyük manşetlere çıktı. New Yorker hikayesi Tanis sitesini dünyaya ifşa etti. Medya makalesi, beraberindeki bir haberden birkaç gün önce yayınlandı. Araştırma kağıdı sitede Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında çıktı. Gizmodo araştırmayı o zaman kapsıyordu. Tanis özel arazi üzerindedir; DePalma, sitenin kirasını elinde tutar ve siteye erişimi kontrol eder.

“Bu bir ‘o dedi, o dedi’ davası değil. Bu aynı zamanda birinin fikirlerini çalma durumu da değildir. Bu suistimaldir,” sırasında Gizmodo’ya bir e-posta yazdı.

Her iki makale de Tanis’ten 66 milyon yıllık kürek balığı çene kemiklerini ve mersin balığı yüzgeci dikenlerini inceledi. Balık, izotop kayıtları ve hayvanların büyümesinin mevsime nasıl karşılık geldiğine dair kanıtlar içerir (ağaç halkaları aynı şeyi yapar). Buna karşılık, balık kalıntıları hayatlarının sona erdiği mevsimi ortaya çıkardı – bu nedenle, Yucatán Yarımadası’na yıkıcı asteroit çarpmasının kesin zamanlaması.

Geçen ay, Sırasında yayınlanan bir PubPeer’a yorum yapın DePalma’nın makalesindeki verilerin uydurma olabileceğini iddia ediyor. Yorumda, Eş yazar Dennis Voeten ve amiri Per Ahlberg, diğer ekibin izotop analizindeki anormallikleri, birincil verilerin eksikliğini, yeterince açıklanmayan yöntemleri ve DePalma’nın ekibinin laboratuvarı belirtmediği gerçeğini vurguluyor. analizler yapıldı.

Science tarafından detaylandırıldığı üzere, DePalma’nın makalesindeki izotopik veriler, 2017 yılında hayatını kaybeden arkeolog Curtis McKinney tarafından toplandı. McKinney’in bu analizleri nerede yaptığı net değil ve yayınlanan makalede ham verilere yer verilmedi.

Gizmodo’ya “’Köpek ödevimi yedi’ vakası gibi geliyor ve Curtis McKinney’nin akrabalarının bunu hak ettiğini düşünmüyorum” dedi.

DePalma, Gizmodo’nun yorum talebine yanıt vermedi, ancak Science’a şunları söyledi: “Bu veya başka bir ekibin sonuçlarına uyacak şekilde verileri ve/veya örnekleri kesinlikle uydurmayacağız ve asla yapmayacağız.”

9 Aralık’ta Scientific Reports web sitesinde DePalma’nın makalesine bir not eklendi. Şöyledir: “Editörün Notu: Okuyucular, bu el yazmasında sunulan verilerin güvenilirliğinin şu anda şüpheli olduğu konusunda uyarılır. Bu konu çözüldüğünde uygun editoryal işlem yapılacaktır.”

Aynı gün Ahlberg, kendisinin ve Esra’nın, makalenin ortak yazarlarından biri olan DePalma ve Phillip Manning’e karşı Manchester Üniversitesi’ne potansiyel araştırma suiistimali şikayetinde bulunduğunu tweetledi.

3 Ocak’ta durum hakkında daha fazla bilgi istendiğinde, Scientific Reports sözcüsü herhangi bir güncelleme olmadığını söyledi.

Devamı: Science Publisher, Tamamen Saçma Olduğu İçin 44 Makaleyi Geri Çektigenel-7