Ay'ın yörüngesindeki LunaH-Map'in bir çizimi.

Ay’ın yörüngesindeki LunaH-Map’in bir çizimi.
İllüstrasyon: Arizona Devlet Üniversitesi

Ay’daki su buzunu ölçme görevi, küp uydunun fırlatılmasından kısa bir süre sonra motorlarını ateşlememesi nedeniyle tehlikede. Ekibin uzay aracının iticilerini tamir etmek ve ona ay yörüngesine girmesi için ikinci bir şans vermek için Ocak ortasına kadar zamanı olduğu için zaman daralıyor.

NASA’nın Arizona Eyalet Üniversitesi tarafından üretilen LunaH-Map’i, 16 Kasım 2022’de ikincil yükler olarak fırlatılan 10 küp uydudan biriydi. Artemis 1 görevinde. Küçük sonda radyo sinyali gönderen altı küp uydu kablosundan biri yer ekiplerine, üzücü bir yıpranma oranıyla.

Ertesi güne kadar işler LunaH-Map için iyi görünüyordu. Birkaç denemeye rağmen, uzay aracı motorlarını ateşleyemedi21 Kasım’da amaçlanan ay uçuşunu gerçekleştirmesini engelliyor. LunaH-Map’in onu Ay etrafındaki yörüngesine yönlendirmek için bu itici manevrayı kullanması gerekiyordu.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden LunaH-Map’in baş araştırmacısı Craig Hardgrove, Güz’deki görevle ilgili bir sunum sırasında, mühendislerin uzay aracının Ay’a alternatif bir rota izleyebilmesi için önümüzdeki haftalarda LunaH-Map’in iticilerini ateşlemeyi umduklarını söyledi. Amerikan Jeofizik Birliği’nin Aralık ayındaki toplantısı, SpaceNews bildirildi. Takım vardır Bunu yapmak için Ocak ortasına kadar, aksi takdirde sonda Ay’ın etrafındaki herhangi bir yörüngeye asla ulaşamayacak..

Şimdiye kadar toplanan veriler, uzay aracının iticilerindeki bir valfin kısmen sıkıştığını gösteriyor. Mühendisler çabalıyor vanayı serbest bırakmak için tahrik sisteminde ısıtıcılar kullanmak. Hardgrove’a göre, uzay aracı ay yörüngesine girerken ikinci atışını kaçırırsa, görev ekibi LunaH-Map’i Dünya’ya yakın bir asteroide göndermeyi düşünecek.

Süre NASA’nın Artemis 1 görevi başarılı olduikincil yükü o kadar şanslı değildi, küp uyduların çoğu ay görevi için toplandı lansmandan sonra bir noktada başarısız oluyor. Görev birkaç gecikme yaşadı ve mühendisler, Uzay Fırlatma Sisteminin (SLS) içinde zaten paketlenmiş olan 10 küp uydudan yalnızca dördünü yeniden şarj edebildiler. roket. NASA, LunaH-Map küp uydusunun Ay yolculuğuna dayanacak ve ay yüzeyinin gölgeli bölgelerindeki su buzu ölçme görevini tamamlayacak kadar güce sahip olmayacağından endişeliydi, ancak bunun bir sorun olmadığı ortaya çıktı. Sıkışan valf başka bir hikaye.

LunaH-Map’in kaderini kesin olarak öğrenmemiz uzun sürmeyecek, ama umarım bu küçük sonda Ay’a kadar ulaşabilir.

Daha: Güney Kore’nin İlk Ay Görevi Ay Yörüngesine Giriyorgenel-7