Joel ve Ellie sonunda buradalar.

Joel ve Ellie sonunda buradalar.
resim: HBO

Farklı diğer gösterileri benzer kapsam ve soyağacıHBO’nun video oyunlarından ilham alan yeni dizisi Bizden geriye kalanlar karşılamasını abartmayacak. Geçenlerde bir basın gününde konuşan show yaratıcılar, yazarlar ve yapımcılar Craig Mazin (Çernobil) ve Neil Druckmann (Bilinmeyen) 15 Ocak’ta başlayacak olan dizinin üç sezondan uzun sürmesinin pek olası olmadığını açıkladı.

ilk sezon ilk oyunun olaylarıdır ve oyunu oynadıysanız, pazarlama materyallerini izleyerek ilk oyunun olaylarını da ele aldığımızı anlayabilirsiniz. Sol arka [downloadable content]dedi Mazin. “Geride bırakmadığımız hikaye miktarının bir televizyon sezonundan daha fazla olacağını düşünüyorum. Yani ilerlemeye devam edebileceğimizi varsayarsak, fikir bir sezondan daha fazlasını yapmak olacaktır. Ancak bu, yedi sezon sürecek türden bir gösteri değil.

Mazin’den bahsediyor Sonuncu Bölüm II, orijinal oyundan yedi yıl sonra 2020’de yayınlandı. Her iki sürüm de Joel (Pedro Pascal) ve Ellie’nin (Bella Ramsey) hayatlarını takip ediyor; ilk oyunda, dünyayı kurtarma şansı için zombi istilasına uğramış bir Amerika Birleşik Devletleri’ni geçiyorlar. İkinci oyunda ikili, o gezinin sonuçlarıyla uğraşır. Buradaki ima, Mazin’in bunu iki sezon boyunca anlatmak istediğidir. Yani, birinci sezon birinci oyundur ve ikinci ve üçüncü sezonlar ikinci oyundur. Hikaye, herkesin okuyabileceği veya oynayabileceği bir yerde, Mazin’in şovu hazırlarken tüm avantajlarından yararlandıklarını söylediği bir gerçek.

The Mandalorian'ın Pedro Pascal'ı Joel rolünde.

The Mandalorian’ın Pedro Pascal’ı Joel rolünde.
resim: HBO

“Neil’in başlangıçta oyunu yaparken sahip olmadığı bir avantajımız var, o da oyunun ne olduğunu bilmekti. Sol arka DLC, ikinci oyunun nereye gittiğini bilmek ve daha eksiksiz bağlam hakkında biraz daha fazla şey anlamaktı, ”dedi Mazin. “Dolayısıyla, bu sezonu planlarken bu daha kapsamlı bağlamı anlamanın avantajını kesinlikle kullandık.”

Ancak Mazin çok açık. Onun için, Bizden geriye kalanlar iki oyun ve DLC’dir. Bu kadar. Hayranlar, Druckmann’ın üçüncü bölüm üzerinde çalışıp çalışmadığını veya George RR Martin gibi büyük bir gelecek hikayesi sağlayıp sağlayamayacağını kesinlikle merak etseler de. Game of ThronesGösterinin ikinci oyunun sonuna ulaşması durumunda bunların hiçbiri kartlarda yok gibi görünüyor.

Mazin, “Mucizevi bir şey olmadıkça ve video oyunu üretimi %1000 hızlandırılmadıkça ve sihirli bir şekilde üçüncü oyun çıkmadıkça,” dedi, “Mevcut kaynak materyalin ötesine geçmekle ilgilenmiyorum. Bir izleyici olarak, devam eden, devam eden ve devam eden şovları izlemekte hiçbir sorunum yok. Sorun yok. Ancak bir yazar olarak, her mevsim bir şeyleri biriktirmek için tabakları döndürme konumunda olmak istemiyorum. Benim için bir şeylerin bir amacı olması önemlidir ve eğer bir amacı varsa, bu onların bir sonu olduğu anlamına gelir. Bu, yaptığınız her şeyin dikkatle seçildiği ve seçildiği anlamına gelir, sadece devam etmek için değil.”

Ellie (Bella Ramsey) ve Tess (Anna Torv)

Ellie (Bella Ramsey) ve Tess (Anna Torv)
resim: HBO

Ancak bu, dizinin 1:1 uyarlama olacağı anlamına gelmez. İlk sezon, yerleşik video oyunu hikayesine birçok katman ekler. Belirli karakterler genişletilir, bazı büyük gizemler açığa çıkar, vb. Tüm bunlar ancak Mazin ve Druckmann bunun gösteriye hizmet ettiğini düşündüklerinde olur.

“Tartıştığımız her potansiyel değişikliği, yalnızca içinde bulunduğu an ve bölüm için kendi esasına göre, önerilme nedenlerine göre tartışmazdık, özellikle Neil her zaman ‘Tamam, hadi konuşalım’ demeye dikkat ederdi. Bunun ileriye gitmenin ne anlama geldiği hakkında’” dedi Mazin. “’Yaptığımız bu seçimin etkileri neler ve bunu nasıl ileriye taşıyacağız ve buna sadık kalacağız?’ Ve Neil’in felsefesi genel olarak, eğer bir şeyi değiştireceksek daha iyi olması gerektiğiydi. Bunun için harika bir sebep olmalı.”

Peki Mazin özellikle hangi değişikliklerden bahsediyor? Söylemedi ama bazı ipuçları verdi. “Neil’a o dünyada onun kadar uzman olmaya çalışmak için bir sürü sinir bozucu soru sorardım. Salgın ile FEDRA’yı yakaladığımız zaman arasında ne oldu gibi oyunda olmayan şeylerle ilgili sorular [Federal Disaster Response Agency] QZ’de [Quarantine Zone]? FEDRA nasıl FEDRA oldu? Neden FEDRA? Şimdi nasıl çalıştırılıyorlar? Ellie FEDRA okulunda mı? Bu nasıl bir şey? Amaç ne? Bütün bu sorular.”

Gabriel Luna, seride önemli bir figür olan Joel'in kardeşi Tommy'dir.

Gabriel Luna, seride önemli bir figür olan Joel’in kardeşi Tommy’dir.
resim: HBO

Bu cevaplardan bazıları, oyuna hiç girmeyen oyun geliştirmeden bile geldi. “Arada sırada, bir tür alt katmanda olan bu şeyi çıkarırdım. [game developer] Yaramaz Köpek,” dedi Mazin. “Oyuna giremeyen veya belki de oyun için doğru olmayan bu fikir beni çok heyecanlandırırdı. Ben de ‘Bu benim, benim, benim! Onu bana ver!’ Ve bunlardan bazılarıyla koşuyoruz ve en sevdiğim anlardan bazıları var.

Serinin ilk oyununu (ve DLC’sini) kapsayan ilk sezonla birlikte hayranlar, en sevdikleri anların nasıl olabileceğini şimdiden hayal etmeye başlayabilir. Ama ikinci sezonun çıkacağının garantisi yok. Ya da gelirse, ikinci oyunun hikayesini tamamlayabilecek bir üçüncüsü. Neyse ki Druckmann, belirsizliğin serinin en başından beri yerleşik olduğunu söylüyor.

“Oyunları inşa ettiğimizde, her yaptığımızda, hikaye burada bitebilirmiş gibi bir zihniyetle yapıyorduk. Druckmann, devam filmi yapma fırsatı asla olmayabilir, dedi. “Yani bu yeterince güçlü bir son olmalı, daha fazla hikayenin ortaya çıkmasını bekleyen bir uçurum değil. ‘Bu son’ gibi. Ve ikinci kısmı yaptığımızda, sanki üçüncü kısım hiç olmayacakmış gibi, aynı şekilde yaklaştık. Yani bu bir son olarak çalışmak zorunda. Ve bunu burada bırakacağım.

Joel ve kızı Sara (Nico Parker)

Joel ve kızı Sara (Nico Parker)
resim: HBO

Dolayısıyla, birinci sezon son, ikinci sezon veya üçüncü sezon olsa bile, Mazin şunu hissediyor: Bizden geriye kalanlar kesin bir sonu olacak. Umarım, ona çok daha fazla etki verecek olan.

“Bence her bölüm gözlerinizi hak etmeli” dedi. “Dolguyu sevmiyorum, esnetmeyi sevmiyorum. Her şeyin olabildiğince çekici olmasını istiyorum. Özellikle yayıncıların içerik oluşturuculara bazen biraz şımartacak kadar çok esneklik verme eğiliminde olduğu bir dünyada, karar vermek hala önemlidir. Ve çok uzun bölümler ve çok uzun sezonlar alıyorsunuz ve bundan nefret ediyorum. Bu yüzden, birisi oturup bir bölüm izleyeceğinden emin olmak istiyorum. Bizden geriye kalanlarher seferinde harika.”

Dokuz bölümlük ilk sezon Bizden geriye kalanlar 15 Ocak’ta HBO’da başlıyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7