Kozmik Kız, 17 Ocak 2021'deki bir uçuş sırasında.

Kozmik Kız, 17 Ocak 2021’deki bir uçuş sırasında.
Fotoğraf: Matthew C.Hartman (AP)

Kanatlarının altına sıkıştırılmış bir roketle modifiye edilmiş bir Boeing uçağı, önümüzdeki hafta İngiltere topraklarından havalanacak ve Birleşik Krallık’ın ilk kez yörüngeye fırlatılması olacak.

Virgin Orbit, fırlatmaya hazırlanıyor Kozmik Kız ana gemisi bazı nihai düzenleyici engelleri aştıktan sonra İngiltere’deki Cornwall Uzay Limanı’ndan tarihi fırlatmanın yolunu açtı. Cosmic girl, 9 Ocak Pazartesi günü 17:16 ET’de kalkış için hazır ve 13, 15, 19 ve 20 Ocak’ta yedek pencereler mevcut.

Virgin Orbit CEO’su Dan Hart yaptığı açıklamada, “İngiltere’yi lansman işine sokmak gibi anıtsal bir şeyin parçası olmak bizim için ne kadar inanılmaz bir onur” dedi. Beyan. Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi, Aralık ayı sonlarında Virgin Orbit’e fırlatma ve menzil kontrol lisansları vererek şirketin tarihi görev için bir tarih belirlemesine izin verdi.

Cosmic Girl, Virgin Orbit’in roket taşıyıcısı olarak hizmet verecek şekilde değiştirilmiş güvenilir Boeing 747 uçağıdır. Tüm koltukları sökülen Boeing uçağı, sol kanadının altında LauncherOne itici roketini taşıyacak. Yaklaşık 35.000 fitte (10.668 metre), uçak, güçlendiriciyi Atlantik Okyanusu üzerinde serbest bırakacak. Bu yüksek irtifadan, roket daha sonra, yerden geleneksel roket fırlatmalarından daha az yakıt gerektiren bir süreçte, yükünü yörüngeye teslim etmeye çalışacaktır.

başlıklı misyon, Beni başlat, İngiliz rockçılar The Rolling Stones’un hit şarkısının onuruna seçildi. BT Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı için iki küp uydu da dahil olmak üzere yedi ticari ve devlet müşterisi için uydu taşıyacak; Umman’dan AMAN Dünya gözlem uydusu (ilk yörünge görevi); ve Polonya’nın Dünya’yı gözlemleyen küp uydu takımyıldızına dahil edilecek altıncı uydu olan Stork-6.

Fırlatma, İngiliz uzay endüstrisi için büyük bir atılım olarak selamlanıyor. Roketler daha önce Birleşik Krallık topraklarından kalktı, ancak asla Dünya yörüngesine yükleri teslim etmedi. WBirleşik Krallık, bu misyonla nihayet uyduları yörünge noktalarına teslim etme ve İngiliz şirketlerine uzaya yerel erişim sağlama gibi kazançlı bir işe giriyor. Uzayın ticari kullanımları küresel olarak genişlemeye devam ederken, Birleşik Krallık için yeni bir çağ yaklaşıyor gibi görünüyor.

Daha: Vega-C Roket Kazasından Sonra Avrupa’nın Uzaya Ulaşmak İçin Çok Az Seçeneği Vargenel-7