Google, Android 13 için kullanıcıların müzik dinlerken farklı ses cihazları arasında geçiş yapmasını kolaylaştıracak yeni özellikler sunuyor. CES 2023’te duyurulan medya bildirimleri, kullanıcılara yakınlıklarına göre farklı bir dinleme cihazına geçmek isteyip istemediklerini sorarak telefonunuz, hoparlörleriniz, kulaklıklarınız, TV’niz, arabanız ve daha fazlası arasında sorunsuz geçiş yapmanızı sağlayacak.

Bu özellik, Google tarafından geçen yıl piyasaya sürülen cihazlar arası yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanır. Teknoloji, kullanıcının fiziksel olarak hangi ses cihazlarının yakınında olduğunu tespit etmek için Bluetooth Düşük Enerji, Wi-Fi ve ultra geniş bant kullanır ve ardından bir kullanıcının mevcut etkinliğine göre hangi cihazı kullanmak isteyebileceğini belirler – örneğin, ses oynatmayı değiştirmek Bir aramayı yanıtlarsanız, bir Bluetooth hoparlörü telefonunuza geri getirin.

Bir çıkış tarihi onaylanmadı, ancak Google neler bekleyebileceğimize dair bazı örnekler sağladı.
Resim: Google

“Kesintisiz dinleme” özelliği, Apple ürünlerinin farklı ses girişleri arasında otomatik olarak geçiş yapabilmesiyle bazı benzerlikler paylaşıyor. İçinde Blog yazısıAndroid’de ürün yönetimi direktörü Sandeep Chivukula, Google’ın bildirimler özelliği konusunda hem Spotify hem de YouTube Music ile çalıştığını söyledi. Birden fazla cihazı kullanmayı kolaylaştırmak için cihazlar arası SDK’ya Hızlı Eşleştirme, Yakındaki Paylaşım ve Chromecast de eklendi.

Google, Spotify Connect desteğini Android 13’ün medya değiştiricisine getirmek için Spotify ile de çalışıyor. Bu, kullanıcıların bir Android cep telefonunda veya tablette müzik çalma ile Spotify Connect ile uyumlu hoparlörler, TV’ler ve diğer cihazlar arasında daha kolay geçiş yapmasına olanak tanır. Google, iki yeni dinleme özelliğinden herhangi biri için bir yayın tarihi açıklamadı, yalnızca “bu yıl” bir zamanda gelmeleri bekleniyor.genel-2