Yeni yıl, yeni vergi yasası. Her şeyden önce, Ebay gibi çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla düzenli olarak ekstra bir şeyler kazanmak isteyenler bunu bilmeli. Bu, uzun bir süre vergiden muaftı – şimdiye kadar. Çünkü artık birçok durumda Ebay ve Co. aracılığıyla elde edilen özel gelirlerin de vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor. Yeni düzenlemeden kimlerin etkilendiğini öğrenmek için TECHBOOK’u okuyun.

Ebay, Ebay sınıflandırılmış reklamları, Vinted and Co. gibi çevrimiçi pazar yerleri, birkaç yıldır artan bir popülariteye sahiptir. Bir yandan, örneğin kullanılmış ürünlere karmaşık olmayan bir satış yoluyla ikinci bir hayat verildiğinde, genellikle daha ucuz ve daha sürdürülebilir bir şekilde alışveriş yapmayı mümkün kılarlar. Özel satıcıların artık ihtiyaç duymadıkları bir şeyi kendilerinin satması oldukça kazançlı olabilir. Özellikle gelirler genellikle vergiden muaf olarak kendi cebinize ve oldukça yasal olarak gittiği için. Ancak birçok durumda bu artık sona ermiştir. 2023’ün başından beri yürürlükte olan ve genellikle Ebay ve diğer platformlar aracılığıyla yapılan özel satışları vergiye tabi kılan yeni bir yasa yürürlüktedir.

Ebay and Co.’daki hangi satışlar artık vergiye tabidir?

Endişelenmeyin, yaklaşık 50 veya 400 avroluk tek seferlik bir satış, vergi makamlarının hâlâ pek ilgisini çekmiyor. Karşılık gelen işlemler düzenli olarak gerçekleşirse biraz farklı görünür. 30 satış özel kullanıcıları “ağır kullanıcı” haline getirin ve buna göre rapor edin. Aynı şekilde, platform verilerinizi vergi dairesine bildirmek zorundadır. 2000 Euro’dan fazla İster tek bir işlemle ister 2023’te yaptığınız tüm özel satışlarınızın toplamı olarak kazanın. Bu yeni düzenlemenin temelinde, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlükte olan Platform Vergi Şeffaflığı Yasası (PStTG) yer almaktadır. eBayweb sitesi okuyabilir.

Ayrıca ilginç: Amazon ve Co.’ya alternatif olarak bölgesel çevrimiçi pazar yerleri.

Bu platformlar etkilenir

Özel tüccarlar, vergi dairesinin herhangi bir satışın vergi beyannamelerinde düzgün ve eksiksiz bir şekilde listelenip listelenmediğine çok dikkat edeceği konusunda hazırlıklı olmalıdır. Ebay’e ek olarak, yasa diğer tüm çevrimiçi ticaret yerleri için geçerlidir. Bu aynı zamanda Etsy, Vinted and Co. ve Airbnb gibi konaklama düzenleme platformları ve hizmetler anlamına gelir.

Yeni kural sürpriz olmadı

Yeni vergi yasasının yürürlüğe girmesinden önce bile, vergi dairesi, birisinin özel çevrimiçi işlemler yoluyla düzenli olarak büyük meblağlarda para kazandığını bildirmeden bunu kesinlikle hoş karşılamıyordu. Herhangi bir “ticari ticaret” şüphesi, yetkililerin münferit vakaları daha yakından incelemesine neden oldu, ancak elbette her şeyi göremiyorlar. Resmi üst limitler belirleyen ve kontrol sorumluluğunu platformlara devreden yeni yasa sayesinde artık buna ihtiyacı kalmadı.

İlgili yasa tasarısı bir süredir plan aşamasındadır ve Kasım 2022’de Federal Meclis tarafından kabul edilmiştir. Bu arada, yeni düzenleme bir AB yönergesine dayanmaktadır ve buna göre Avrupa Birliği’nden gelen yabancı sağlayıcılar için de geçerlidir.genel-25