Geçen yılın dördüncü çeyreğinde Samsung’un karı, küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle yarı iletkenlere ve akıllı telefonlara olan zayıf talep nedeniyle bir yıl öncesine göre yaklaşık %70 düştü.

Güney Koreli teknoloji devinin geliri bir önceki yıla göre yaklaşık %9 düştü, ancak aynı dönemde faaliyet karı %69 düştü.

İşletme kârı da, çip talebi önemli ölçüde zayıflamaya başladığından, Samsung’un üç yıl içinde ilk kez yıllık kâr düşüşünü yaşadığı üçüncü çeyreğe göre yarıdan fazla düştü.

Dördüncü çeyrekte yaptığı açıklamada Samsung, “potansiyel küresel ekonomide bir yavaşlama” da dahil olmak üzere devam eden dış belirsizlikler arasında zayıf akıllı telefon talebi ve satışları nedeniyle bellek işi kazançlarında önemli bir düşüş yaşadığını söyledi.

2023’e kadar devam edecek bir yavaşlama

Şirket, dördüncü çeyrekte bellek yongalarına olan talepteki düşüşün, müşterilerin mali durumu sıkılaştırmak için envanteri ayarlamasıyla beklenenden daha fazla olduğunu söyledi. Samsung ayrıca, ortalama çip satış fiyatlarında beklenenden daha büyük bir düşüşe yol açtığını da sözlerine ekledi. Ve son iki yıldaki kıtlığın ardından şimdi çip stokları patlıyor ve bu da yarı iletken şirketlerinin üretim tahminlerini revize etmelerine yol açıyor.

Güney Koreli teknoloji devi, uzayan makroekonomik sorunların da akıllı telefonlara yönelik zayıf talebe yol açtığını, ev aletleri için durgun talep ve artan maliyetlerin devam ettiğini söyledi.

Güney Koreli analistler, küresel bellek yongası pazarında yıllarca süren güçlü büyümenin ardından gelen yavaşlamanın, 2022’ye kıyasla yıl boyunca zayıf kalırken, en azından 2023’ün ilk yarısına kadar devam etmesini bekliyor.

Analistler, Samsung’un çip işinin yaklaşık on yıldaki ilk işletme kaybını önümüzdeki yıl yaşayabileceğini söylüyor. Teknoloji devi, tam sonuçlarını ay sonuna doğru açıklayacak.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15