OpenAI için görüşmeler yapılıyor fon toplamak ve hisse satmak Thrive Capital ve Kurucular Fonu. Her şey planlandığı gibi giderse, artık ünlü olan ChatGPT’nin arkasındaki şirkete değer biçilebilir. 30 milyar dolar.

OpenAI yatırımcıları her zamankinden daha fazla ilgilendiriyor

OpenAI, yapay zeka konusunda uzmanlaşmış bir araştırma laboratuvarıdır. Amerikan şirketi, Kasım 2022’nin sonunda ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle birkaç haftadır çok ses getiriyor. Bu bağış toplama başarılı olursa, OpenAI pekala olabilir Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en değerli Amerikan girişimlerinden biriçok az gelir elde etmesine rağmen (2024’e kadar 1 milyar dolar hedefiyle).

aynı kategoride

Yakında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iş sözleşmelerinde artık rekabet etmeme maddeleri olmayacak mı?

Thrive Capital and Founders Fund satın alabilir 300 milyon dolarlık hisse senedi OpenAI’de. İşlem şuna benzer: devralma teklifi “. Basitçe söylemek gerekirse, yatırımcılar mevcut hissedarlardan hisse satın alacak: çalışanlar ve kurucular dahil. Bu sermaye satışı, OpenAI’ye izin verecek değerini ikiye katlamak 2021’de gerçekleştirilen önceki bir bağış toplama ile karşılaştırıldığında.

İki yıldan kısa bir süre önce, OpenAI’nin değeri şuydu: 14 milyar dolar. Son birkaç aydır OpenAI, yapay zekaya dayalı yeni ürünleri piyasaya sürüyor. genel halkın dikkatini çekmek. Tabii ki aklımıza Dall-E 2 ve herkesin bahsettiği ünlü chatbot ChatGPT geliyor. Microsoft ayrıca, OpenAI’ye yaptığı yatırımı artırmak için kurucularla görüşmelerde bulunuyor.

OpenAI başlangıçta Sam Altman tarafından kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak insanlığın yararına yapay zeka alanında araştırma yapma fikriyle kuruldu. İlk destekçiler arasında bulduk Elon Musk ve LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman. 2019’da OpenAI, gerekli teknolojileri finanse etmek için daha kolay fon toplayabilmek için nihayet bazı ürünlerini ticarileştirmeye karar verdi. algoritmalarını eğitmek.

Şaşırtıcı bir şekilde OpenAI, yapay zeka alanında ana rakibinden çok daha hızlıydı: Google. ChatGPT, 30 Kasım’da lansmanından sadece birkaç gün sonra bir milyon kullanıcıyı aştı. Bazı endüstri uzmanları, bu aracın ” büyük bir teknolojik ilerleme ve mevcut arama motorlarına potansiyel bir alternatif “.genel-16