Mobil platformda Snapdragon yonga setlerinin arkasındaki Amerikalı yarı iletken üreticisi Qualcomm, 2023 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2023) akıllı telefonlar için uydu tabanlı iki yönlü mesajlaşma özelliğini duyurdu. Şirketin Snapdragon Uydu çözümü, kullanıcıların dünya çapındaki Android akıllı telefonlardaki diğer mesajlaşma uygulamalarında acil durum mesajları, SMS ve kısa mesajlar gönderip almalarına olanak tanıyacak. Özellik ilk olarak şirketin Snapdragon 8 Gen 2 mobil platformunu temel alan cihazlara gelecek. Benzer bir özellik, Apple’ın en yeni iPhone’larında bulunuyor ve kullanıcıların uydu bağlantısı aracılığıyla acil SOS mesajları göndermesine olanak tanıyor.

Şirket, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara hizmet sağlamak için uydu telekomünikasyon şirketi Iridium ile ortaklık kurdu. Qualcomm’a göre Snapdragon Satellite, Snapdragon 5G Modem-RF Systems tarafından desteklenecek ve Iridium’un dünyanın yörüngesindeki uydu takımyıldızını kullanarak üreticilerin dünya çapında hizmet sunmasını sağlayacak.

Apple’ın Uydu üzerinden Acil SOS özelliğinin şu anda yalnızca ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve İrlanda’da kullanılabildiğini belirtmekte fayda var.

Qualcomm’un uydu tabanlı mesajlaşma hizmetinin 2023’ün ikinci yarısında belirli bölgelerde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şirket ayrıca bu özelliği akıllı telefonların ötesinde dizüstü bilgisayarlara, tabletlere, araçlara ve IoT cihazlarına genişletmeyi planlıyor. Üreticilerin ve uygulama geliştiricilerin, Snapdragon Satellite’ın yeteneklerine dayalı özel özellikler ve uygulamalar geliştirmesini amaçlamaktadır.

Popüler GPS tabanlı etkinlik izleme akıllı saatler yapan Garmin, özelliği cihazlarına getirmek için Qualcomm ile işbirliği yapmayı planladığını zaten söyledi. Garmin saatlerinin kendi SOS özelliği vardır, Garmin Yanıtıbir kullanıcı SOS düğmesine bastığında etkinleşerek onları kurtarma veya yardım için Garming Response ekibine bağlar.

Snapdragon Uydu özelliği, uzak, kırsal ve açık deniz konumlarında uydu tabanlı iki yönlü mesajlaşma için “kutuptan kutba” kapsama alanı sunmayı vaat ediyor. Acil kullanıma ek olarak, hizmet eğlence amaçlı da kullanılabilir. Şu anda var Şirketten, Hindistan’daki akıllı telefonların bu yıl piyasaya çıktığında Snapdragon Satellite için destek sunup sunmayacağına dair bir açıklama yok.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8