Büyük teknoloji işten çıkarmaları, eşitlik ve çeşitlilik çabalarını daha da bozabilir

2023, çalışan bir kadın veya azınlık olmak için zorlu bir yıl olarak şekilleniyor. teknoloji sektör, hatta kemerinin altında çok uzun yıllar olan bir kişi.

Bir araştırma şirketinin verilerine göre, teknoloji şirketlerinin geçen yıl artan işten çıkarmaları kadınları ve kariyer ortasındaki yetenekleri orantısız bir şekilde etkiliyor ve bu da en çok rağbet gören sektörlerden birinde çeşitliliği iyileştirmeyi zorlaştırabilir.

Son yıllarda, ABD’li teknoloji devleri işe alımları hızlandırdı ve çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı (DEI) bir öncelik haline getirdi. Ancak sektör, 2020’nin ortalarından bu yana aşırı işe alım, artan faiz oranları ve iş ve tüketici davranışlarındaki değişikliklerle boğuşurken, teknoloji şirketleri çeşitlilik çabalarını riske atarak derin kesintiler ilan ettiler.

Ayrıca Oku

Başlangıçlar, Big Tech tasfiyesinin küllerinden doğar
İnternet sağlayıcıları, AB'nin Big Tech'in telekomünikasyon maliyetlerini karşılama planlarına karşı uyardı

CEO’su Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Amazon.com Inc’in işten çıkarmalarının daha önce açıkladığı işgücü azaltmanın bir parçası olarak artık 18.000’den fazla rolü kapsayacağını söyledi. Bu, kurumsal iş gücünün yaklaşık yüzde 6’sına denk geliyor. Salesforce Inc Çarşamba günü, personelinin yaklaşık yüzde 10’unu tasfiye etmeyi planladığını söyledi.

Büyük teknoloji şirketlerindeki nadir sarsıntı, şirketlerin DEI çabalarına verdiği önemi azaltmasıyla zaten durgunlaşan çeşitlilik taahhütlerini daha da bozma riski taşıyor.

İstihdam şirketi Challenger, Gray & Christmas Inc.’in bir raporuna göre Meta Platforms Inc, Amazon.com, Twitter Inc ve Snap Inc gibi şirketler, yavaşlayan ekonomi ve hissedar baskılarıyla başa çıkmak için 2022’de 97.000’den fazla kişiyi işten çıkardı. 2021’den yüzde 649.

Eylül-Aralık 2022 arasındaki teknolojik işten çıkarmaların sırasıyla yüzde 46,64’ünü ve yüzde 11,49’unu kadın ve Latin işçiler oluştururken, bu segmentler tüm endüstrinin sırasıyla yüzde 39,09’unu ve yüzde 9,96’sını oluşturuyor. Revelio Laboratuvarları Inc, teknoloji işten çıkarma izleyicisi Layoffs.fyi ve yetenek veritabanı Parachute List by Rocket’tan gelen verileri analiz eden bir girişim.

Kariyer ortası yetenekleri de işten çıkarmalarda aşırı temsil ediliyor, dedi Reyhan AyaşRevelio Labs kıdemli ekonomisti.

Örneğin Meta, 2019’da ABD’deki iş gücündeki Siyahi ve Hispanik çalışan sayısını ikiye katlamayı ve 2024 yılına kadar küresel iş gücündeki kadın sayısını ikiye katlamayı taahhüt etti.

2008-2016 için ABD Eşit İstihdam Fırsatı verilerini inceleyen Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan Donald Tomaskovic-Devey, teknoloji şirketlerinin yaklaşık yüzde 7’sinin aktif olarak işgücünü çeşitlendirmeye çalıştığını tespit etti.

Tomaskoviç-Devey, aynı kalıp devam ederse, mevcut işten çıkarmaların teknoloji firmalarında daha az sayıda kadın ve Asyalı olmayan azınlığa yol açacağını ve sektördeki beyaz ve Asyalı erkeklerin hakimiyetini daha da sağlamlaştıracağını söyledi.

Twitter, sosyal medya şirketinin işten çıkarmalarda orantısız bir şekilde kadın çalışanları hedef aldığını iddia eden bir davayla sarsıldı.

Snap ve Twitter, yorum taleplerine yanıt vermedi. Meta yorum yapmaktan kaçındı.

ÇEŞİTLİLİĞİ BOZMAK

Siyahi ve Asyalı yetenekler, işten çıkarmalardan daha az etkilendi, ancak teknolojideki beklenmedik işten çıkarmalar, kariyerinin başlarındaki çeşitli yetenekleri “bloktaki havalı çocuğa” veya tanınmış teknoloji şirketlerine çekmeyi daha zor hale getirebilir. Morgan De Baunen büyük yıllık Siyah teknoloji konferansı AfroTech’e ev sahipliği yapan Blavity Inc’in CEO’su.

Bu, çeşitlilik çabalarını daha da sekteye uğratacaktır, dedi benjamin juarezbir işe alım danışmanı ve kurucu ortağı Latinler Tech’de. Yeterince temsil edilmeyen yetenek, deneyimli çalışanlar bu işlere yerleştikçe, giriş seviyesi roller için artan rekabetle karşı karşıya kalacaklarını da sözlerine ekledi.

Giriş seviyesi işler, genellikle farklı adayların teknoloji endüstrisinde yer edinmeleri için en iyi seçeneği sunar.

“Teknolojiye ilk kez girmek isteyen biri, bunun uzun bir yol olabileceğini tahmin etmelidir” dedi. Amanda Daringgirişimlerde finans ve teknoloji ekipleri oluşturan İK danışmanlık firması Newance’ın kurucu ortağı.

Şirketler, iş yerlerini çeşitlendirmek için ayrılan bütçelerde kesintiye gitti. Nadiyah Johnsonşirketlerin farklı adaylar bulmasına yardımcı olan Milky Way Tech Hub’ın CEO’su.

“Bir zamanlar öncelik olan projeleri geri itme kalıpları oldu, özellikle de ilk bir veya iki yılda. George Floyd cinayet” dedi.

Yine de bazıları umutlu.

Tech’de Latinler Juarez kitlesel işten çıkarmaların, durgun DEI çabalarına tercih ettiği çözüm olan azınlık liderliğindeki girişimlerin ortaya çıkmasına neden olacağından umutlu olduğunu söyledi.

“Teknoloji alanındaki Latin sayısını artırmak istiyoruz, ancak bu DEI çabalarından bazılarının işe yaramadığını ve esasen kendi yolumuzu inşa etmemiz gerektiğini görmeye başlıyoruz.”

FacebooktwitterLinkedin
genel-9