Sam Mendes son filmini yazmak için yola çıktığında, en iyi bildiği bir şeyi çizmeye karar verdi: 1980’lerin İngiltere’sinde kendi yetiştirilme tarzı. Yönetmen, geçtiğimiz günlerde çocukluğuyla ilgili olarak “Benim kaçışım sinemaydı” dedi. THR Sunar Vision Media tarafından desteklenen ve EnergaCamerimage’da düzenlenen panel. O ayarladı Işık İmparatorluğu isimsiz bir İngiliz sahil kasabasında bir sinema salonunun arka planında. Filmde Olivia Colman, kısmen Mendes’in annesi romancı Valerie Helene Mendes’ten ilham alan, akıl sağlığıyla mücadele eden ancak genç bir iş arkadaşıyla (Micheal Ward) bir bağ kurduğunda kabuğundan çıkmaya başlayan bir tiyatro çalışanını oynuyor. .

Işık İmparatorluğu ortak yazarlıktan sonra Mendes’in ilk solo senaryosu 1917ve yönetmen, kendi döneminden bazı biçimlendirici filmlere başını salladı. Ateş Arabalarıbölgesel gala prömiyerini Donald Ellis’in (Colin Firth) sahibi olduğu ünlü Empire sinemasında yapıyor. Ateş Arabaları Mendes’in büyürken en sevdiği filmlerden biri değildi, ancak senarist yazar Colin Welland’ın 1982 Oscar konuşmasında Paul Revere’den alıntı yaptığında, “İngilizler geliyor” önemli hissettirdi.

“O kadar eski olduğundan emin değilim… ama İngiliz sinemasında büyük bir andı. Bay Ellis için mükemmel hissettirdi. kendisi ve sineması hakkında büyük fikirleri olan, bunun gerçekten varmanın eşdeğeri olduğunu hissedeceğini. sahip olmak Ateş Arabaları prömiyer,” dedi Mendes. “O zamanlar favorilerimden biri olduğunu söyleyebileceğim bir film değil.”

Süre Ateş Arabaları Mendes’in favorileri arasında değildi, Orada olmak kesinlikle öyleydi.

“Sadece filme değil, Hilary’nin karakterine de hitap ettiğini hissettim. Bu, diğer pek çok şeyin yanı sıra, kırılmanın nasıl mümkün olduğuyla ilgili bir film… ve yine de dünya çapında dolaşıp insanları etkiliyor. Bundan etkileneceğini hissettiğim şey buydu.

Mendes için film yapımcısı ve tiyatro yönetmeni olarak çalışmak aileleri bir araya getirmenin bir yoluydu ve bu, filmin merkezindeki iki karakter tarafından yansıtılan bir şey. Işık İmparatorluğu.

Mendes, “Sanat, filmler, müzik, edebiyat, birçok yönden kaçışınız bu” dedi. “Filmdeki sinema da bu iki insan için geçici bir aile.”

Bu baskı THR Sunar Searchlight Pictures sponsorluğundadır.sinema-2