Sektörün içinden Ming-Chi Kuo, iki katına çıktı Apple’ın uzun süredir konuşulan ve beklenen AR/MR kulaklığının geliştirme sürecinde bazı engellerle karşılaşabileceği öngörüsü.

Ming-Chi Kuo, bu durumun başlangıçta bu Ocak ayında özel bir etkinlikte duyurulması beklenen cihazın hem duyurulmasını hem de piyasaya sürülmesini potansiyel olarak geciktirebileceğine inanıyor. Geri tepmenin bir sonucu olarak, AR kulaklığının şu saatte tanıtıldığını görebiliriz: Apple’ın olağan ilkbahar etkinliği, hatta WWDC’23 gibi geç bir tarihte, yazılım merkezli konferans.

Apple görünüşte bazı sorunlar yaşıyor “mekanik bileşen düşürme testi ve yazılım geliştirme araçlarının kullanılabilirliği”, ancak umarım bunlar AR başlığının kendisinde büyük bir geri itmeye yol açmaz. Ve gerçekten de Ming-Chi Kuo, Apple VR başlığının toplu sevkiyatının ve resmi olarak piyasaya sürülmesinin 2023’ün 2. çeyreğinin sonunda veya hatta 2023’ün 3. çeyreğinin sonunda, analistin Apple’ın AR kulaklığının 2023 2. çeyreğinin başlarında piyasaya sürülmesine yönelik ilk beklentisinden biraz daha sonra gerçekleşmesini bekliyor.

Apple’ın yıllardır geliştirmekte olduğu AR kulaklığı hakkında ne biliyoruz? Son bilgiler, gerçekte iki farklı platformun olabileceğini ortaya çıkardı: iOS tabanlı rOS (Reality İşletim Sistemi) ve macOS tabanlı xrOS. Bunun, bir AR kulaklığının, işlemlerin bir kısmını yakındaki eşleştirilmiş bir iPhone’a aktarabilmesi için yapıldığı bildiriliyor.

Bununla birlikte, yolun ilerisinde, gelecekteki Apple AR kulaklıkları, artık iPhone işleme koltuk değneklerine ihtiyaç duymayacak kadar yetenekli hale gelebilir ve xrOS’a tam bir geçiş gerçekleşir.

Kulaklığın her yerinde yaklaşık 15 kamera, tonlarca kafa izleme sensörü, uzamsal ses desteği, çift 8K OLED ekran ve en yeni Apple M2 çipi kullandığı bildiriliyor.

En son söylentilere bakılırsa, Apple AR kulaklığını çok yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor gibi göründüğü için muhtemelen kulağımızı yere yakın tutmalıyız. Biz daha fazlasını öğrendikçe siz de bileceksiniz.

telefon-1