Apple sessizce Apple Books’ta insanlar olmadan seslendirildikleri için öne çıkan yeni bir sesli kitap kataloğu başlattı.Bu kitaplar yapay zeka tarafından seslendirildi ve belki de Apple’ın hiçbir şekilde lansman reklamını yapmamasının nedeni budur.

Apple’ın başlangıçta projeyi Kasım ayında başlatması gerekiyordu, ancak Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınması da dahil olmak üzere piyasadaki huzursuzluk nedeniyle lansmanı erteledi.

İlginç bir şekilde, sitenin sesli kitap bölümü artık “insan anlatıcıya dayalı dijital bir sesle anlatıldığını” belirtiyor. Bunun tam olarak nasıl uygulandığı belli değil.

Sesli kitap satışları son yıllarda artış gösteriyor. Örneğin, geçen yıl %25 büyüyerek 1,5 milyar dolara ulaştılar ve 2030’a kadar analistler pazarın 35 milyar dolara çıkmasını bekliyorlar.

Bir kitabı seslendirmek için insan yerine yapay zekanın kullanılması yayıncılar için çok faydalıdır. Canlı oyuncularla veya sadece bir oyuncuyla bir süreç haftalar alabilir ve binlerce dolara mal olabilir. Makine, büyüklük siparişlerinin üstesinden daha hızlı gelecek ve yalnızca başlangıçta yatırım gerektirecek.genel-22