Android Auto platformu, Android kullanıcılarının akıllı telefonlarını arabalarının ekranına bağlamasına zaten izin veriyor. Yolculuğunuz sırasında gezinmek veya müzik dinlemek için Google Haritalar’ı kullanmak istediğinizde çok kullanışlı bir özellik. Yakında, en yeni Pixel ve Samsung akıllı telefonlarda, Android Auto ile WhatsApp kullanarak da arama yapabileceksiniz.

Google’ın sahip olduğu duyuru Perşembe günü bu yeni özelliğin yanı sıra diğer bazı yeni özellikler. Bu Android Auto güncellemeleri CES 2023’te tanıtıldı. Otomobil üreticilerinin ve otomotiv endüstrisinde yer alan diğer şirketlerin CES’te giderek daha fazla yer aldığını unutmayın.

Android Auto’ya yönelik en önemli müşteri taleplerinden birine yanıt veren Google, kullanıcıların bir şarkıda veya bölümde bir adım öne çıkabilmesi için platformda müzik ve podcast’ler için aranabilir bir ilerleme çubuğunun kullanıma sunulduğunu da duyurdu.

Varış saatinizi paylaşın, cevapsız arama hatırlatıcılarını ve ekran kısayollarını görüntüleyin

Platform ayrıca artık “akıllı” önerilerde bulunuyor. Bu, örneğin varış saatinizi paylaşmanıza, cevapsız arama hatırlatıcılarını görüntülemenize ve ayrıca mesajlara yanıt vermek veya favori kişilerinizi aramak için ekran kısayollarına olanak tanır.

Aynı zamanda Google, dijital araba anahtarlarının Samsung telefonlarla paylaşılacağını duyurdu. Xiaomi kullanıcıları bu yıl içinde dijital araba anahtarlarını hem kullanabilecek hem de paylaşabilecek. Google’ın zaten Pixel telefonlarda ve iPhone’larda dijital anahtar paylaşımını başlattığını unutmayın.

Android Auto’nun yeni tasarımının sürücüler için üç önceliği vardır: navigasyon, iletişim ve müzik veya podcast oynatma. Bu amaçla, Haritalar artık ekranınızda daha kolay görülebilmesi için sürücü koltuğuna daha yakın görünüyor. Ayrıca, yeni ortam kartı, en sevdiğiniz albüm resmini sergilemek için Material You’nun en iyi özelliklerini kullanır. Son kullanılan uygulamalara hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan yeni bir uygulama başlatıcı da var.

Google ayrıca, yerleşik olarak Google’ı sunan otomobil markalarının sayısını artırmak için otomobil üreticileriyle yeni ortaklıklar kurdu. Bu, Google uygulamalarını bir telefona ihtiyaç duymadan doğrudan araba ekranından kullanmanıza olanak tanır. Honda, 2023 Accord Touring modelinde yerleşik olarak Google’ı sunarken, Ford gibi markaların bu yıl içinde tanıtması bekleniyor.

CES 2023’ten tüm duyuruları bulun


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15