Flash bellek yongaları, bilgisayarların, akıllı telefonların ve birçok elektronik cihazın çalışması için gerekli olan yarı iletkenlerin Çinli üreticisi Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC) için gelecek parlak görünüyordu. 2016 yılında bir Çin devlet şirketi tarafından kurulan ve on milyarlarca avroluk sübvansiyonlarla desteklenen YMTC, altı yıldan kısa bir sürede sektör liderlerinin teknolojik seviyesine yükselmeyi başardı. Nihai kutsama, Apple, Eylül 2022’nin başında iPhone’larını donatmak için ondan malzeme almayı planladı. Oldukça stratejik olan yarı iletkenler alanında kendini kabul ettirmeye çalışan Pekin, burada büyük bir başarı elde etmiş olmaktan gurur duyabilir.

Kısa ömürlü bir zafer. Birkaç hafta içinde, dünya pazarında kendine yer edinmeye başlayan bu Çinli külçe, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki yüksek teknoloji sektörüne hakim olma mücadelesinin kurbanı olarak hırslarını aşağı doğru revize etmek zorunda kaldı. ABD Senatosunun baskısı altında, Apple önce geri adım attı ve YMTC’den sipariş vermekten vazgeçti. Ardından, 7 Ekim 2022’de Washington, sert kısıtlamalar adına gelişmiş yarı iletkenlerin ihracatı için “Ulusal Güvenlik” ve için“Çin Halk Cumhuriyeti askeri, istihbarat ve güvenlik servislerinin hassas teknolojiler edinmesini önleyin. [alliages, composants, logiciels] askeri amaçlarla kullanılabilecek”. YMTC, bir gecede kendini, gelişmiş bellek yongalarının üretimi için gerekli olan Amerikalı tedarikçilerinden yoksun buldu.

kara liste

Genç Çinli amiral gemisi görüş alanında yalnız değil. 2019’da telekom devi Huawei gibi belirli şirketleri hedef alan ABD, şimdi de tüm yarı iletken sektörünü hedefliyor ve sektördeki Amerikan şirketlerinin yanı sıra uluslararası müşterilerini de şart koşuyor. onları Çinli şirketlere üretmek için – reddedilme sanal kesinliği ile. YMTC, personelinin bir kısmından, Amerikan vatandaşlarının yanı sıra daimi ikamet edenlerden (Yeşil Kart sahipleri), Çin’deki elektronik çip fabrikalarında çalışma veya bunların geliştirilmesine katılma lisansı yükümlülüğüne tabi olmaktan kurtulmak zorunda kaldı. Vidanın bu yeni dönüşünü öngören Çin’de doğan ancak Amerikan pasaportu sahibi olan CEO’su Simon Yang, birkaç gün önce istifa etmişti. YMTC’nin kaderi, Washington tarafından diğer 30 Çinli şirketle birlikte kara listeye alındıktan sonra nihayet 15 Aralık’ta belirlendi. “varlıklar” Amerikan şirketlerinin usulüne uygun olarak yetkilendirilmedikçe iş yapmaları yasaklanmıştır.

Bu makalenin %86,48’ini okumak için kaldınız. Aşağıdakiler yalnızca aboneler içindir.genel-14