Damar Hamlin'in Pazartesi gecesi Buffalo Bills ile Cincinnati Bengals arasında oynanan NFL maçında yaptığı bir müdahalenin ardından kalbinin durması nedeniyle durumu kritik olmaya devam ediyor.

Buffalo Bills için bir güvenlik olan NFL oyuncusu Damar Hamlin, Pazartesi gecesi oyunun ortasında, Cincinnati Bengals ile oynanan bir maçın ilk çeyreğinde çöktü. Hamlin, bir saldırının ardından kritik durumda hastanede kalmaya devam ediyor. belirgin kalp krizibir göre açıklama gönderildi Buffalo Bills’in resmi takım sosyal medya hesaplarında.

Yine de futbolcunun sahada bayılıp yere yığılmasından birkaç saat sonra, aşı karşıtı komplo teorisyenleri internette dezenformasyon yayma fırsatını değerlendirdi. çok sayıda tweet ima eden (veya düpedüz suçlama) Hamlin’in çöküşü için covid-19 aşısı olayın ardından ortaya çıktı, çünkü ilk bildirilen Washington Post tarafından.

Eski Newsmax ve OANN muhabiri Emerald Robinson, “Sporda COVID aşısı gerekli olduğundan beri dünya çapında çok fazla sporcunun başına geldiği için Damar Hamlin’e ne olduğunu herkes biliyor” dedi. tweet attı. Platformda yaklaşık 500.000 takipçisi var ve gönderisi 2,3 milyondan fazla görüntülendi.

Charlie Kirk, kaydetti dezenformasyon dağıtıcısı ve Turning Point USA kurucusu, aynı komplo teorisinin ateşini körüklediler, tweetleme “Bu şu anda trajik ve çok tanıdık bir manzara: Sporcular aniden düşüyor.” Kirk’ün yaklaşık 2 milyon takipçisi var ve paylaşımı 11.7 milyondan fazla görüntülendi.

İş dünyasının patronu ve önde gelen aşı karşıtı Grant Cardone da bilimsel olmayan teorileştirmeye hızla katıldı. Tweet attı, “Sence tıp camiası bu geceki Damar Hamlin çöküşü gibi ani ölümlerin sorumlusu olarak AŞI’yı araştırmalı mı? #AniÖlüm,” içinde bir yazı 3.4 milyondan fazla görüntülendi. Not: Damar Hamlin ölmedi ve durumu iyi. bildirildiğine göre iyileşiyor.

Ardından, Salı gecesi Tucker Carlson kablolu televizyona giderek tıp uzmanlarına ve diğer medya kuruluşlarına “cadı doktorları” dediğinde ve aşı şüpheciliğini teşvik ettiğinde komplo daha da fazla açığa çıktı. Argümanı: “Atış olduğunu söyleyemeyiz. Ateş etmediğini söyleyemeyiz. Atışı yapıp yapmadığını bilmiyoruz.

Ama olay şu: Kalp iltihabı ve diğer kalp sorunları riskinin, aşıdan ziyade koronavirüs enfeksiyonunun kendisinde önemli ölçüde daha yüksek olduğunu biliyoruz. Miyokardit veya kalp iltihabı, belgelenmiş, nadir görülen bir yan etki aşının. İçinde bir çalışma 43 milyon kişiden sadece 617’si aşı olduktan sonraki 28 gün içinde miyokardit yaşadı. Ve hem aşılanmamış hem de aşılanmış kişilerin, pozitif bir covid testinin hemen ardından miyokardite yakalanma olasılığı, aşılamanın ardından yaklaşık 10 kat daha fazlaydı. Bir diğer 2022 çalışması tespit edilen covid enfeksiyonu, miyokardit riskini covid aşısına göre yedi kat daha fazla artırdı.

Aşılar hala enfeksiyonların riskini ve ciddiyetini azaltmak için çok şey yaptığı için, daha yeni varyantlara karşı bile, covid-19 aşısı aslında kalp sağlığını koruyor. En yeni, hızlı yayılan varyantlar, aşı bağışıklığından kaçmak geçmiş viral suşlardan daha iyi. Bununla birlikte, aşılanmış kişilerin, aşılanmamış kişilere göre covid-19 ile enfekte olma veya ciddi şekilde hasta olma olasılığı hala önemli ölçüde daha düşüktür ve bu nedenle miyokardite yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Tersine, sporcularda ani kalp durması, covid-19 pandemisinden önce gelen, iyi belgelenmiş, trajik bir fenomendir. Ani kardiyak ölüm, “atletlerde ani ölümün en sık görülen tıbbi nedenidir” dedi. bir 2016 tıbbi çalışma Diğer çalışmalaren azından 25 yaşından büyük biri, göğüste künt kuvvet travması ve ardından ani kalp durması ve ölüm için bir terim olan “commotio cordis” riskini göstermektedir. Tufts Tıp Merkezi’nde bir doktor ve araştırmacı olan Christopher Madias, genel olarak durum nadir olmasına rağmen, sporcular arasında çok daha yaygın olduğunu söylüyor. NPR’ye söyledi.

Hamlin, çöküşünden hemen önce ele geçirildi ve sert vurdu gövdede. Commotio cordis ile bu tür darbeler kalp atışlarını tetikler. tekleme için elektrik sinyalleri ve organın aniden durmasına neden olur. Daha önce profesyonel sporcuların başına geldi. Örneğin, hokey oyuncusu Chris Pronger1998 NHL maçında yere düşen. Pronger iyileşti ve ligde oynadı 13 yıl daha.

Aşı komplolarının karmaşasının ortasında, çoklu doktorlar ve diğer tıp uzmanları, bu çok daha uygulanabilir teoriyi açıklamak için Twitter’a ve medya kuruluşlarına başvurdu. Yine de, bu gönderilerin aşı karşıtı içerik olarak görüşlerin ve katılımın bir kısmına sahip olduğu görülüyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasından önce, platformda covid-19 ile ilgili yanlış bilgiler yasaklanıyordu. Asılsız, aşı karşıtı söylemleri destekleyen gönderiler, kaldırılmak üzere işaretlenebilir ve yayından kaldırılabilir. Ancak Kasım ayı sonunda platform politikayı düşürdü. Ve Musk’ın kendisi çoklu anti-vax gönderileriaşı olanların “beyinlerinin yıkandığını” ima ediyor.

Ancak, biraz daha moral veren internet haberlerinde, Damar Hamlin’in hastaneye kaldırılması, oyuncu ve ailesi için desteğin taşmasına da yol açtı. Hamlin’in tıbbi acil durumuna verilen tepki sadece komplo tweet’leri değildi. Bir GoFundMe Hamlin’in ilk olarak 2020’de ihtiyacı olan çocuklara oyuncak satın almak için kurduğu sayfa, Pazartesi günkü olaydan bu yana milyonlarca dolar topladı. Binlerce bağışa, Hamlin için yazılı iyi dilekler ve iyileşmesi için umutlar da eşlik ediyor.

Bağış toplama etkinliğine yönelik ilginin yeniden artması üzerine, Hamlin ailesinin bir temsilcisi şöyle yazdı: “Damar, The Chasing M’s Foundation’ı kendi topluluğuna kalıcı etki sağlamak için bir araç olarak kullanmak üzere yarattı. Vakıf, oyuncak gezileri, okula dönüş gezileri, çocuk kampları ve daha fazlasını destekliyor” açıklamasını yaptı. “Damar’ın gelecekte inanılmaz derecede cömert katkıların ödenmesine katılımı konusunda umutluyuz.”

genel-7