Google geçen yıl duyurdu iki ayrı uygulama kalsa da Google Haritalar ve Waze ekiplerini birleştirmeye başladı. Hem Haritalar hem de Waze, kullanıcıları en hızlı ve en güvenli rotaları kullanarak “A” noktasından “B” noktasına götürmekle görevlidir. Ancak Google Haritalar, “B” noktasına geldiğinizde size görülecek yerleri, yemek yenecek yerleri ve kalacak yerleri de söyleyen bir navigasyon uygulamasından daha fazlasıyken, Waze çoğunlukla navigasyon için tasarlanmış bir uygulamadır.
Google, yollarda ilerlemenizi sağlamak için verilere güvenir ve Waze, yolculuğunuzla ilgili alternatif bir rota kullanılmasını gerektirebilecek sorunları (kazalar, polis müdahalesi vb.) bulmak için Waze topluluğundan toplanan kitle kaynaklı bilgileri kullanır. Google Haritalar, Waze veya her ikisini de kullanıyor olun, her birinin navigasyonu daha kolay ve daha eğlenceli hale getiren, kendisine özel özellikleri vardır.

Waze, geçmişte ev kazaları olan bir yolda araç kullanmak üzereyken sizi uyaran bir özelliği test ediyor.

Google Haritalar kullanıcıları, bir yolculuğun sonunda ekrana dokunarak yolculuktaki ortalama hızları, kat edilen mesafe ve süre gibi bazı istatistikleri görebileceklerini bilirler. Waze bu verileri göstermiyor, en azından henüz. Ancak Ekim ayının başlarında, Waze Öneri Kutusu web sitesinde, bir Waze ekibi üyesi kişisel verilerle ilgili bir soruyu şu şekilde yanıtladı: “Yakın gelecekte izlenen rotaların kişisel istatistiklerine sahip olmak için çalışmayı planlıyoruz. Bu arada, en son özellikler için Waze’in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.”

Waze, kullanıcılara her gün araba kullanmak için harcanan süre ve uygulama tarafından sağlanan tahmini varış zamanlarının doğruluğu dahil olmak üzere daha fazla veri sağlamak istiyor. Ayrıca Waze, kullanıcıların varış yerlerine giden rotayı belirlemeden önce paralı yolları kullanıp kullanmamaya karar vermelerini sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor.

Bu özellik artık Google Haritalar’da mevcuttur. Açmak için Google Haritalar uygulamasını açın ve arama çubuğundaki profil resmine dokunun. Musluk Ayarlar > Navigasyon ayarları (aşağı kaydırmanız gerekecek) ve Rota seçenekleri başlığı altında, Ücretli geçişlerden kaçının seçeneğini açın.

Yeni bir özellik, Waze kullanıcılarının birden fazla araç profili oluşturmasına izin verecek

Ve Waze’e gelen bir diğer yeni özellik, kullanıcıların kullandıkları farklı otomobiller için farklı profiller oluşturmasına olanak tanıyacak. Şirket aracını kullandığınızda, çalıştığınız şirketin muhasebe departmanına dekontu ibraz ederken size geri ödeneceğini bilmediğiniz sürece paralı yollardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Waze, kullanıcılara kendi sesleri de dahil olmak üzere çok çeşitli sesler sunarak adım adım yol tariflerine daha fazla eğlence getiriyor. Size yol tarifi verecek yeni bir ses seçmek için Waze uygulamasını açın ve alt satırda “My Waze” yazan yere dokunun. Ayarlar menüsüne gitmek için sol üst köşedeki dişli çark simgesine basın, Waze sesine dokunun ve kullanmak istediğinizi seçin.telefon-1