Samsung, bu yılki CES’te 2.000 nit AMOLED ekran sergiledi ve akıllı telefon ekranları için (kelimenin tam anlamıyla) daha parlak bir gelecek çizdi. Söz konusu panel, küresel bir güvenlik bilimi şirketi olan UL Solutions’tan en yüksek 2.000 nit parlaklık doğrulaması olan UDR (Ultra Dinamik Aralık) işaretini alan ilk OLED’dir. “Ekranın parlaklığı, tüketicinin akıllı telefon görüntü kalitesi ve performansı deneyimi üzerinde büyük etkisi olan bir faktördür.” Samsung Display’de Küçük ve Orta Ölçekli Ekran Bölümü Ürün Planlama Ekibi Başkanı Hojung Lee, dedi. OLED alanındaki ayırt edici teknolojisi ve iş deneyimiyle Samsung Display, tüketici odaklı teknolojiye dayalı farklılaştırılmış ürünlerle pazara liderlik etmeye devam edecek.”hangisi olduğu henüz belli değil Samsung telefon, yeni UDR akıllı telefon ekranına sahip olacak, ancak muhtemelen yakında çıkacak Galaxy S23 serisi, daha spesifik olmak gerekirse muhtemelen S23 Ultra modelini kullanacak. 2.000 nit maksimum parlaklık, akıllı telefonlarda tamamen yeni değil; Apple, iPhone 14 serisi cihazları (Samsung yapımı AMOLED ekranları kullanan) için 2.000 nite kadar dış mekan tepe parlaklığının reklamını yapıyor.

Tepe parlaklığı nedir?

Bu sayı kulağa oldukça etkileyici gelse de, “zirve parlaklığın” çok özel bir terim olduğunu belirtmekte fayda var. Zirve parlaklığını ölçmenin iki yolu vardır: biri “gerçek sahne”, diğeri ise “pencere modu” olarak adlandırılır.

İlki, tüm yüzeyi kullanırken bir ekranın ne kadar parlak olabileceğini gösterirken, ikincisi panelin küçük bir “penceresini” kullanarak (tüm ekranın %2’si kadar küçük veya hatta daha küçük) en yüksek parlaklığı ölçer.

Akıllı telefon üreticileri, en yüksek parlaklığı belirlemek için kullanılan yöntemi özel olarak listelemiyor, ancak bu ölçüm yöntemi en yüksek parlaklık değerlerini verdiği için “pencere modu” hakkında konuştuğumuz neredeyse kesin.

Tüm söylenenlere rağmen, UDR doğrulaması kesinlikle etkileyici ve Samsung sektördeki en büyük OLED panel tedarikçilerinden biri olduğu için yakın gelecekte daha parlak akıllı telefon ekranlarına yol açacak.

Ayrıca Oku:telefon-1