Aralık ayının başında, yan kuruluşu Bonnier News ile ülkenin önde gelen medya oyuncusu olan İsveçli yayın ve medya grubu Bonnier, Readly dijital kioskunu devralma teklifi (OPA) sunmuştu. Fransız rakibi Cafeyn, ” stratejik ortaklık İsveçli şirketin İskandinav dışı faaliyetlerini kurtarmak için. Ancak iki azınlık hissedarı operasyonu sorgulamaktadır.

Paydaşlar, Readly’nin devralınması için görüşmelerini sürdürüyor

Devralma teklifi, 5 Aralık’ta hisse başına 12 İsveç kronu (1,08 €) veya 2 Aralık’taki hisse fiyatından %59,3 daha fazla olarak belirlenen bir fiyatla verildi. Readly’nin denetim kurulu tarafından atanan bir yatırım komitesi, teklifin kabul edilmesini tavsiye etti. Müzakerelerin başarılı olması için hissedarların %90’ının kabul etmesi gerekiyordu.

aynı kategoride

Activision’ın Microsoft tarafından satın alınması: FTC aleyhindeki ön duruşma başlıyor

Ancak medyaya göre toplam 42 milyon avroyu bulan teklif, sermayenin %10’undan fazlasını temsil eden iki azınlık hissedarı tarafından reddedildi. Dagens Sanayi. Birinci hissedar, sermayenin %2,7’sine sahip olan Bengtssons Tidning AB, ikinci hissedar ise %8,8 hisseye sahip İsveç bankası Swedbank’ın iştiraki olan Swedbank robur’dur.

Swedbank Robur, meblağı yetersiz bulduğunu belirterek, “ teklif, işletmenin değer potansiyelini yansıtmamaktadır ve bu nedenle teklifi reddetme niyetindeyiz banka 3 Ocak Salı günü yaptığı açıklamada. Readly’nin teknoloji platformuna, küresel müşteri tabanına yapılan önemli yatırımları ve şirketin karlılığını güvence altına almak için attığı adımları vurgulayarak genişliyor. İsveç dijital gazete bayisi, 7.500’den fazla uluslararası yayına erişim sunuyor ve 50 ülkede yaklaşık 447.000 aboneye sahip.

Tüm bunlar için devralma teklifi iptal edilmedi. Operasyon için son tarih olan 13 Ocak’a kadar görüşmeler devam edebilir. İsveç bankasının açıklamasının ardından Bonnier News CEO’su Anders Eriksson, hissedarları teklifi kabul etmeye çağırdı ” Bunun Readly hissedarları için cazip bir teklif olduğuna inanıyoruz. “Dagens Industri’de devam etti” Bonnier News içinde, uzun vadeli finansmanı güvence altına alabilir ve şirkete kendi bünyesinde üretilen benzersiz bir dizi dergi ve gazeteye erişim sağlayabilir, böylece erişimini, dağıtımını ve pazarlamasını güçlendirebiliriz. »

Bu operasyonun gerçekleştirilmesi, Cafeyn’in dijital kiosk sektörünün Avrupa şampiyonu olmasını sağlayacaktır. Readly’nin özümsenmesi, şirketin Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki gelişimine katkıda bulunacaktır. İletişime geçen yankılarFransız şirket durum hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Readly’nin CEO’su Mats Brandt ise ” hissedar kararları hakkında yorum yapmak. Şirketin tüm paydaşları için maksimum değer yaratmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Yatırımcılar bu habere kötü tepki gösterdi. Readly’nin hisse değeri, Swedbank Robur’un basın açıklamasından bu yana %4,15 düştü.genel-16