Oppo’nun yakında piyasaya çıkacak olan cep telefonlarında görücüye çıkabilecek kendi akıllı telefon işlemcisi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Oppo şimdiye kadar Qualcomm ve MediaTek gibi üreticilerin yonga setlerini kullanırken, şirketin işlemcileri üzerinde çalıştığı söyleniyor. Güvenilir bir bilgi kaynağına göre Çinli akıllı telefon üreticisi, akıllı telefonlarını gelecek yıl çalıştıracak özel bir yonga seti üzerinde çalışıyor. Firmanın proje için binlerce işçiyi işe aldığı söyleniyor. Ancak, kendi akıllı telefon SoC’sini geliştirme planlarını henüz resmi olarak duyurmadı.

Tipster Ice Universe tarafından yakın zamanda atılan bir tweet’e göre Oppo, 2024’te akıllı telefonlarda kullanılabilecek bir işlemciyi bağımsız olarak geliştirmek için çalışıyor olabilir. veya bağımsız araştırma ve geliştirme yoluyla.

Tipster, Oppo’nun bu konuda kendini işine adamış binlerce profesyonelden oluşan bir çip geliştirme ekibini de işe aldığını söyledi: ekleme çipin 2024’te Oppo telefonlarda kullanılabileceği.

Diğer akıllı telefon üreticileri, sıfırdan bir yonga seti oluşturmak son derece karmaşık bir süreç olarak algılandığından, Samsung veya Qualcomm gibi diğer yonga üreticileriyle ortak olmayı seçti.

Google, Pixel 6 serisinde yer alan kendi Tensor yonga setini tasarlamak için daha önce Güney Koreli holding Samsung ile ortaklık kurmuştu. Şirketler ayrıca Google’ın en yeni Google Pixel 7 ve Google Pixel 7 Pro’suna güç sağlayan ikinci nesil Tensor G2 çipi üzerinde çalıştı.

Samsung’un ayrıca özel bir uygulama işlemcisi (AP) ekibi oluşturduğu ve Samsung System LSI tarafından sağlanan Exynos yongalarından ayrı olarak Galaxy akıllı telefonları için özel bir yonga planlayabileceği bildiriliyor.

MediaTek daha önce duyurdu Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi Birine göre yonga setlerini akıllı telefon üreticileri tarafından özelleştirmeye uygun hale getirmeye çalışan bildiri GSMArena tarafından.

Daha önce de belirtildiği gibi, şirketin akıllı telefonlar için kendi işlemcisini geliştirme planları hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadığını belirtmekte fayda var.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.

genel-8