İrlanda Otoritesi

Avrupa Birliği, kullanıcıları yasadışı bir şekilde Facebook ve Instagram’da kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmeye zorladığı tespit edildikten sonra Meta’ya 390 milyon Euro para cezası verdi.

Facebook ve Instagram hizmetlerinin sağlanmasıyla ilgili olarak kişisel verilerin işlenmesine ilişkin kuralları ihlal ettiği için İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından Meta grubuna toplam 390 milyon Euro’luk iki para cezası verildi. Bu, İrlanda makamı tarafından Meta Platforms Ireland Limited aleyhine iki soruşturmayı tamamladığını ve Facebook tarafından GDPR ihlalleri için 210 milyon ve Instragram tarafından ihlaller için 180 milyon para cezası belirlediğini belirterek açıklandı. Komisyon ayrıca Meta’dan uygulamalarını 3 ay içinde AB standartlarına getirmesini istedi. Soruşturma, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin AB düzenlemesinin yürürlüğe girdiği tarih olan 25 Mayıs 2018’de Avusturya ve Belçika’da sunulan iki şikayet üzerine başlamıştır.

İrlanda Komisyonu’na göre Meta, şeffaflık yükümlülüklerini ihlal etmiş ve kullanıcıların kişisel verilerinin reklam amacıyla işlenmesinde yanlış bir yasal dayanak benimsemiştir. Not, inceleme altında, Meta’nın Mayıs 2018’de GDPR’nin yürürlüğe girmesinden önce, bu tür verilerin işlenmesi için bir sözleşme için kullanıcılardan izin isterken benimsediği davranış olduğunu açıklıyor. Karar taslağının Avrupa Veri Koruma Kurulu’na sunulmasının ardından, İrlanda Otoritesi nihai kararı 31 Aralık’ta kabul etti.genel-18