Gelecek yıldan itibaren uçan taksiler üretiliyor

Fotoğraf: Mathieu Lewis-Rolland (Getty Images)

Küresel otomobil yapım şirketi Stellantis, Archer Aviation, Inc. ile elektrikli bir uçan taksi inşa etmek için bir anlaşma yaptıktan sonra havacılık endüstrisine giriyor.

Stellantis, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram ve diğer tanınmış otomobil markalarının üreticisidir, ancak şimdi Archer’a 2023 ve 2024’te 150 milyon dolara kadar öz sermaye sağlayacak ve özel sözleşmeli üretici olarak çalışacağını söyledi. şirket.

Anlaşma sırasında açıklandı Las Vegas’ta CES Çarşamba günü dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight’ı Georgia üretim fabrikasında 2024’te üretmeye başlama hedefiyle. basın bülteni uçağın “güvenli, sürdürülebilir, sessiz olacak şekilde tasarlanacağı ve … dört yolcu artı bir pilot taşıyabileceği” belirtildi.

Midnight, yolcuları yaklaşık 20 mile uzanan kısa mesafelerde taksi yapmak için tasarlanacak, ancak arka arkaya yolculuklar için 100 millik bir menzile sahip olacak ve tamamen elektrikli uçak, uçuşlar arasında yaklaşık 10 dakikalık bir şarj süresi gerektirecek. . Archer, Midnight’ın bir helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş yapacak şekilde tasarlanacağını ve uçuş irtifasına ulaştığında normal bir uçak gibi ileriye doğru geçiş yapacağını söylüyor.

Archer’ın kurucusu ve CEO’su Adam Goldstein basın açıklamasında, “Stellantis’in Archer’ın ticarileştirmeye yönelik ilerlemesini tanımaya devam etmesi ve bugün Midnight uçağını inşa etmek için önemli kaynakların bizimle birlikte inşa edilmesi Archer’ı pazarda ilk olmak için güçlü bir konuma getiriyor” dedi. “İki şirketimiz, şehir içi ulaşımı yeniden tanımlamak için nesilde bir kez karşılaşılabilecek bir fırsatı gerçekleştirmek için bu önemli adımları birlikte atıyor.”

Archer ve Stellantis basın açıklamasında, her iki şirketin çabalarını birleştirmenin Archer’ın önümüzdeki iki yıl boyunca taksi yapan uçağı üretirken “yüz milyonlarca dolarlık harcamadan kaçınmasına” yardımcı olacağını söylediler.

United Airlines Holdings, Inc. kendi uçan taksilerini başlatgeçen yılın sonbaharında 100 uçaklık bir sipariş için Archer’a 10 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

ABD Federal Havacılık İdaresi şu anda düzenlemelerini değiştirmek kısa mesafe uçan taksilerin hava sahasına nasıl entegre olacağı dahil olmak üzere pilot gereksinimleri oluşturuyor ve planlanan uçakları inceliyor. Goldstein, şirketin 2024 yılı sonuna kadar sertifika almasını beklediğini ve daha sonra ticari faaliyetlere başlamayı planladığını söyledi. Wall Street Gazetesi.

Okçu ilk önce bir anlaşma 2021’de Stellantis ile Archer’ın Stellantis’in tedarik zinciri ve üretim uzmanlığından faydalanmasına olanak tanıyor, ancak Midnight’ın duyurulması anlaşmayı bir adım öteye taşıyor.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares basın açıklamasında, “Son iki yıldır Archer ile yakın bir şekilde çalışıyoruz ve onların yaratıcılıklarından ve teslim etme konusundaki sarsılmaz kararlılıklarından sürekli olarak etkilendim” dedi.

Hissedarlığımızı büyütme planlarıyla stratejik bir yatırımcı olarak Archer ile ortaklığımızı derinleştirmek, Stellantis’in yoldan gökyüzüne sürdürülebilir hareket özgürlüğü sağlamak için sınırları nasıl zorladığını gösteriyor. Üretim uzmanlığımızla Archer’ı desteklemek, Stellantis’in dünyanın gidişatına nasıl öncülük edeceğinin bir başka örneğidir.”genel-7