İnternet sağlayıcıları, AB'nin Big Tech'in telekomünikasyon maliyetlerini karşılama planlarına karşı uyardı

İnternet servis sağlayıcılarını temsil eden bir grup Avrupa Salı günü bir teklifte bulunulacağını söyledi Büyük Teknoloji şirketlerin telekom operatörlerinin ağ maliyetlerine ödeme yapması, kritik altyapıda sistemik zayıflık yaratabilir.

Telekom operatörleri zorluyor Avrupa Birliği Alphabet’in Google’ı gibi ABD teknoloji firmalarını görecek yeni yasalar uygulamak, MetaFacebook ve Netflix, bölgenin internet trafiğinin çoğunu yönlendirdiklerini öne sürerek Avrupa’nın telekomünikasyon ağının maliyetlerinin bir kısmını üstleniyor.

Eylül ayında, Avrupa Komisyonuendüstri şefi, Thierry Breton yasa önermeden önce 2023’ün başlarında sözde “adil pay” ödemeleri konusunda bir istişare başlatacağını söyledi.

Ayrıca Oku

DTH firmaları, kullanıcı kaybını önlemek için OTT toplamaya yöneliyor
Başlangıçlar, Big Tech tasfiyesinin küllerinden doğar

Şimdi Avrupa İnternet Değişim Derneği (Euro-IX), Avrupa Komisyonu’nun endüstri şefi Thierry Breton ve Başkan Yardımcısı’na hitaben yazdığı bir mektupta, tekliflerin Avrupa’daki internet kullanıcıları için hizmet kalitesini düşürme riski taşıdığını ve kritik altyapıda “yanlışlıkla yeni sistemik zayıflıklar yaratabileceğini” söyledi. Margrethe Vestager.

Euro-IX genel müdürü Bijal Sanghani, “İnternet karmaşık bir ekosistemdir ve politika seçimlerinden kaynaklanan sistemik etkilerden nihai olarak sorumlu olan politika yapıcılardır” diye yazdı.

Sanghani, yasa koyucuların “idari kurallara” öncelik vermemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. [over] Avrupa’dakiler için teknik gereklilik veya yüksek kaliteli internet”.

Önerilen SPNP (Gönderen Taraf Ağı Öder) modelini eleştirenler, sözde “trafik vergisinin” Facebook ve diğer sosyal medya platformları gibi içerik odaklı platformların hizmetlerini AB dışındaki ISP’ler (internet servis sağlayıcıları) aracılığıyla yönlendirmesine yol açabileceği konusunda uyardılar. .

Bu, Avrupa’daki kullanıcılar için zincirleme bir etkiye sahip olabilir ve platformlar, ücretlerden kaçınmak adına kalite ve güvenlikten ödün verme potansiyeline sahiptir. Alternatif olarak, ücretleri ödeyebilirler, ancak maliyetleri son kullanıcılara iletebilirler.

Muhalifler ayrıca önerilerin, bloğun, İSS’lerin bazı hizmetleri diğerlerine göre önceliklendirmek için trafiği engelleyemeyeceği veya kısıtlayamayacağı net tarafsızlık kurallarını baltaladığını savunuyorlar.

Haziran ayında, dijital haklar aktivistlerinden oluşan bir koalisyon, SPNP kurallarının getirilmesinin Avrupa Birliği’ndeki “temel ağ tarafsızlığı korumalarını baltalayacağı ve bunlarla çelişeceği” konusunda uyardı.

17 ülkeden 34 STK tarafından imzalanan bir mektupta eleştirmenler, telekom şirketlerinin zaten kendi müşterileri tarafından tazmin edildiğini söylediler ve onları “aynı hizmet için iki kez ödeme yapılmasını istedikleri için” trafik kullanımı için ücret talep etmekle suçladılar.

Avrupa Komisyonu yorum için hemen müsait değildi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9