Apple gibi, dağıtım açısından dünyanın üçüncü büyük bilgisayar üreticisi olan Dell de tedarik zincirini çeşitlendirmek istiyor ve Çin’den özgürleşmek. Tedarikçilerini de ilgilendirdiği için radikal bir eylem. Bu karar Çin-Amerikan gerilimleriyle bağlantılı.

Dell arkasına bakmadan gitmeye hazır görünüyor

Basit bir değerlendirme değil, ağlayan kurt değil. Bu gerçek ve sürekli bir plan ve bu eğilim geri döndürülemez görünüyor bir Dell tedarikçisinden şunları istedi: Nikkei Asyabilginin kaynağı.

aynı kategoride

Foxconn, iPhone üretimini Luxshare Precision ile paylaşmak zorunda kalacak

Japon medya kaynaklarına göre, Dell, 2024 yılına kadar Çin çipleri tedarik etmeyi durdurmak istiyor. Teksas merkezli şirket, Orta Krallık’ta üretilirse, Çin dışındaki şirketlerden gelen çipleri de kullanmak istemiyor. Bilgisayar üreticisinin planlarına aşina bir kişiye göre Hedef oldukça agresif ».

Tedarikçilerin de endişelenmesi gerekebilir. Dell’in geçen yılın sonlarında onlardan Çin’de üretilen bileşenleri büyük ölçüde azaltmalarını istediği bildirildi. Elektronik modüller, baskılı devre kartları, montaj faaliyeti çiplere ek olarak endişe duyuyorlar.

Dell söyledi Nikkei AsyaMüşterilerimiz ve işimiz için anlamlı olan dünya genelinde tedarik zinciri çeşitlendirmesini sürekli olarak araştırıyoruz. “. Şirket, Cupertino, Vietnam ve genel olarak Güneydoğu Asya, Hindistan ile aynı alternatif bölgeleri araştırıyor.

Jeopolitik gerilimler ABD’li işletmeleri korkutuyor

Dell’in ABD’deki ilk rakibi, HP ayrıca tedarik kaynaklarını çeşitlendirmek için geniş bir operasyon hazırlayacaktı.. Ancak şirket, tedarikçilerini inceleme aşamasında olacak. Dell gibi HP de ürünlerinin çoğunu ülkenin merkezindeki Kunshan şehirlerinde, Şangay banliyölerinde ve Chongqing’de topluyor.

Amerikan şirketlerinin arz kaynaklarını değiştirmeye yönelik bu ani arzusu, şaşırtıcı bir şekilde, Washington ile Pekin arasındaki güçlü rekabetle bağlantılı. Bileşenlerinin menşei ile pek ilgilenmiyorlar ve bu alanda olgun bir Çin endüstrisinden yararlanmaktan çok mutlular, artık tedarik zincirlerinin geleceğinden endişe ediyorlar.genel-16