Panasonic nanoe X Hava Temizleyici, simüle hava temizleme etkisi uygulanmış bir aracın bardak tutucusunda.

Resim: Panasonic

Yeni bir araba satın almanın eğlencesinin bir kısmı, yalnızca bayiden yeni çıkmış bir araçtan aldığınız o ayırt edici yeni araba kokusudur, ama aynı zamanda muhtemelen gerçekten solumamanız gereken bir kokudur. (Vomp, womp!) Ondan kurtulmak için tüm camlar açıkken haftalarca etrafta dolaşmak yerine, Panasonic’in “nanoe X”i, bir aracın içindeki istenmeyen kokuları temizlemek için bir bardak tutucuya yerleştirilebilen portatif bir hava temizleyicidir.

Yıllar önce, yeni araba kokusunun tam olarak nereden geldiğini öğrenmek için Toyota’ya ulaştık ve maalesef cevap şuydu: uçucu organik bileşiklerden araçtaki plastik ve vinillerden yayılan, üretimden sonra hala gaz çıkışı. Bu koku bazı insanlara ne kadar çekici gelse de, bu bileşikler aslında muhtemelen kaçınılması gereken hava kirleticileridir ve bir aracın kendi hava filtreleme sistemi bunları hızla ortadan kaldırmak için yeterli değildir.

Yalıtımlı bir kahve kupasına benzeyen Panasonic nanoe X Hava Temizleyici, beyaz bir arka planda tek başına.

Resim: Panasonic

Panasonic, çoğu bardak tutucuya oturmak üzere tasarlanan USB ile çalışan hava temizleyicinin, 36 desibelde “fısıltı düzeyinde ses” üreten bir fan kullanarak bir otomobilin kabinindeki tüm havayı yaklaşık iki saat içinde temizleyebileceğini (daha büyük araçlar için daha uzun süreler beklenir) vaat ediyor. , aracınız hareket halindeyken muhtemelen hiç duymayacaksınız.

Arıtıcı, şirketin daha önce diğer arındırıcı ürünlerinde kullandığı nanoe X teknolojisine dayanıyor. Bu adaşı ‘nanolar’, “havadan toplanan suya yüksek voltaj uygulanarak üretilen ve çeşitli maddeler üzerinde kolayca hareket eden hidroksil radikalleri (yüksek oranda reaktif bileşenler) içeren nano boyutlu elektrostatik atomize su parçacıklarıdır.” Sadece kokuların yoğunluğunu azaltmakla kalmaz, aynı zamanda “hem havadaki hem de yüzeylerdeki virüsleri, bakterileri, küfü ve alerjenleri engellemeye” yardımcı olurlar.

Teknoloji kulağa şüpheli moda sözcüklerle dolu gibi geliyor ama Panasonic, nanoe X ürünlerinin aşağıdaki gibi kuruluşlar tarafından onaylandığını söylüyor: California Hava Kaynakları Kurulu, Underwriters Laboratuvarlarıve Elektriksel Test Laboratuvarı, bu yüzden cihazı uygulamalı hale getirene kadar onlara şüphe avantajını sağlayacağız, ancak fiyatlandırma ve bulunabilirlik henüz bilinmiyor.genel-7