Asus, dört TUF Gaming modeline yönelik yükseltmeleri duyurdu: F15, F17, A15 ve A17. Cihazların içinde yeni işlemciler ve GPU’lar var, ancak dört modelin de artık Nvidia’nın Gelişmiş Optimus teknolojisini destekleyen özel bir MUX anahtarına sahip olduğunu görmek özellikle güzel.

Daha önce, bu modeller, kullanıcıların entegre grafiklerini devre dışı bırakmasına izin veren bir MUX anahtarı içeriyordu, ancak Nvidia’nın otomatik olarak açıp kapatma özelliğini içermiyordu. Anahtar açıkken, ayrı bir GPU’nun tümleşik GPU’su aracılığıyla oluşturduğu çerçeveleri yönlendirmeye ihtiyaç duymak yerine, bir dizüstü bilgisayar onları doğrudan dGPU’dan ekranına gönderir (bir masaüstü PC’nin yaptığı gibi). Bu, pil gücünü önemli ölçüde etkileyecektir, bu nedenle dışarıdayken bunu yapmak istemezsiniz, ancak oyun oynarken performansı önemli ölçüde artırabilir.

84 kanatlı tasarıma sahip çift Arc Flow fanları vardır.
Resim: Asus

Ancak geçmişte MUX anahtarlarının sıkıntısı, manuel olarak açılıp kapatılmaları gerektiğiydi. Bu her şey olabilir – dizüstü bilgisayarınızın ayarlarını incelemeniz gerekir ve değişikliğin yürürlüğe girmesi için genellikle yeniden başlatma gerekir. Bu iyi, eğer sen bir tek dizüstü bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanın ve her zaman iGPU’yu kapalı bırakın, ancak oyun dizüstü bilgisayarınızı birden fazla amaç için kullanmanız gerekiyorsa bu gerçekten bir güçlük haline gelir. Şahsen, daha önce çeşitli oyun dizüstü bilgisayarlarında fişlerini çekerek, iGPU’yu tekrar açmayı unutarak ve yoldayken cihazın ölmesine neden olarak kendimi mahvettim.

Ancak yenilenen dört TUF modelinin bu soruna bir çözümü var: Nvidia’nın Gelişmiş Optimus’unu destekliyorlar. Bu özellik esas olarak MUX anahtarını sizin için otomatik olarak çalıştırır. Oyun oynarken iGPU’yu kapatır ve oyun oynamayı bitirdiğinizde tekrar açar. Açıkçası bu, herhangi bir dizüstü bilgisayar hattında tüm kalbimle memnuniyetle karşıladığım çok gerekli bir ekleme. Ancak, günümüzün en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğundan genellikle daha düşük fiyatlı ve daha erişilebilir olan TUF’lerde bunu görmek özellikle güzel. Bu özellik her oyuncunun hayatını kolaylaştıracak ve en pahalı cihazlarla sınırlı kalmamalı.

Yenilenen TUF modelleri, 2023’ün ilk çeyreğinde satışa sunulacak.genel-2