Asus, en son dizüstü bilgisayarlarında OLED ile otostereoskopik 3D ekran kullanan bir özellik olan Asus Spatial Vision Teknolojisini az önce ortaya çıkardı. 3D efektinin çalışması için 3D gözlük gibi herhangi bir giyilebilir cihaz gerektirmez.

Yeni teknoloji CES 2023’te tanıtıldı ve Spatial Vision’ın potansiyelini sergileyen bir fragman da yayınlandı. Bir göz atın:

Spatial Vision, sorunsuz bir şekilde 3D görünen gerçek zamanlı görüntüleri görüntülemek için göz hareketini izleyen bir donanım ve yazılım kombinasyonu kullanır. Gerektiğinde 2D ve 3D modları arasında da geçiş yapabilirsiniz.

Bu, bir lentiküler lens ve gelişmiş göz izleme kamera teknolojisi kullanılarak mümkün kılınarak ekranın her bir göz için farklı görüntüler oluşturmasını sağlayarak otostereoskopik bir 3D görüntü elde edilmesini sağlar. Kullanıcılar ayrıca 2D ve 3D arasında zahmetsizce geçiş yapabilir. Bu yeni teknoloji, kullanıcıların fiziksel prototipleri incelemeye gerek kalmadan 3B nesnelerin ve efektlerin ayrıntılarını doğrudan ekranda görebilecekleri, iş akışlarını daha verimli hale getirirken zamandan ve paradan tasarruf edecekleri için yaratıcı iş akışlarını tamamen değiştirebilir.

3D görüntüler, yeni ASUS dizüstü bilgisayarlarla birlikte gelen OLED ekran sayesinde yüksek kaliteli grafiklere sahip olacak. 120 Hz yenileme hızına, 0,2 ms tepki süresine ve 1.000.000:1 kontrast oranına sahiptir. Yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresi, ekranları özellikle oyun oynamak için kullanışlı hale getiriyor.

Bu yeni teknolojiyi desteklemek için Asus, Spatial Vision’dan en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz uygulamaları içeren Asus Spatial Vision Hub’ı da sunuyor. 3 boyutlu olarak video izleyebilir, oyun oynayabilir ve modelleri inceleyebilirsiniz. Geliştiriciler, çoğu 3B yazılım için eklenti erişimi de dahil olmak üzere, Asus Spatial Vision teknolojisi için geliştirme araçlarına da erişebilecek. Bu, içerik oluşturucuların ve geliştiricilerin Spatial Vision teknolojisini destekleyen kendi projelerini oluşturmalarına olanak tanır.

Stereoskopik 3D görüntüler henüz yaygınlaşmadığından, yeni Spatial Vision teknolojisinin video oyun endüstrisini ne kadar etkileyebileceğini görmemiz gerekecek.oyun-6