BT Group, kuluçka şubesi Etc aracılığıyla bir drone yazılım şirketi Altitude Angel’da 5 milyon sterlinlik hisse aldı.

Berkshire merkezli Altitude Angel’ın birleşik trafik yönetimi (UTM) yazılımı, gökyüzündeki insansız hava araçlarını tespit edebilir ve onları herhangi bir mürettebatlı havacılık çevresinde yönetebilir.

Havadaki drone’ları yönetmek, hükümetin önerdiği drone otoyolunun önemli bir yönü olacak. “Project Skyway” olarak bilinen plan, İngiltere’nin havacılık sektörü için 273 milyon sterlinlik bir finansman paketinin parçası olarak bu yılın başlarında hükümet tarafından açıklandı.

Project Skyway, Reading, Oxford, Milton Keynes, Cambridge, Coventry ve Rugby’de 165 mil yol kat edecek. Altitude Angel’ın UTM yazılımı, otoyol için bağlantı sağlayan BT ile birlikte Project Skyway’in geliştirilmesinde kullanılacaktır.

Altitude Angel’ın CEO’su ve kurucusu Richard Parker, “Mürettebatlı ve mürettebatsız uçakların aynı gökyüzünü güvenli ve güvenli bir şekilde paylaşmasına izin veren ARROW teknolojimizi BT Group’un önemli iletişim altyapısıyla birleştirerek, ARROW’u kitlelere hızla ulaştırabiliriz” dedi.

Parker, “Bu, Birleşik Krallık’a ülke çapında ilk drone otobanlarını sağlayacak, bu yeni ve yenilikçi teknolojinin potansiyelini ortaya çıkaracak ve sayısız endüstride ticari operasyonlarda devrim yaratacak” dedi.

Project Skyway, Reading, Oxford, Milton Keynes, Cambridge, Coventry ve Rugby’de 165 mil yol kat edecek.

BT Group Etc Genel Müdürü Tom Guy şunları söyledi: “Bu ortaklık, BT Group’un İngiltere’deki lider ağı kurma çalışmalarının doğal bir uzantısıdır ve ana faaliyet alanımıza bitişik olan UTM endüstrisini destekler.”

BT Group’un dronlar direktörü Dave Pankhurst, B Serisi yatırımının bir parçası olarak Altitude Angel’ın yönetim kuruluna katıldı. BT aynı zamanda Altitude Angel’ın yazılımının da satıcısı olacak.

Birleşik Krallık kuruluşları, kemoterapi ilaçlarını Portsmouth’tan Wight Adası’na taşımak için insansız hava araçları kullanan NHS gibi insansız hava araçları denemelerini artırıyor.



genel-11