2019’dan beri Twitter siyasi reklamları yasakladı. Eski CEO Jack Dorsey, “siyasi bir mesajın erişiminin satın alınması değil, kazanılması gerektiğine” inanıyordu. Yeni sahibi Elon Musk’a göre gelir sıkıntısı yaşayan sosyal ağ, beyanbu 3 Ocak’ta, nihayet bu tür duyurulara ” tarafından izin vereceğini söyledi. sonraki haftalar “.

Twitter’ın iflas etmemesi için yeni bir finansal araç

Güvenlik güncellemelerini herkese açık hale getirmekten sorumlu olan Twitter Safety hesabından bir tweet’te şirket, reklam düzenlemelerinin gelişimi hakkında bilgi verdi. Ayrıntılı olarak seyrek, ” siyasi reklamcılığı genişletmek ” içinde ” gelecek haftalar ” ABD’de.

aynı kategoride

Twitter kira ödemediği için San Francisco’da dava edildi

Bu değişiklik, 2024 ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken geliyor. 2022’de siyasi dijital reklamlara yapılan harcama Atlantik genelinde 3 milyar doları aştı. Birkaç Amerikan medyasının temasa geçtiği Twitter, reklamların niteliği, yönetimi veya elde etmeyi umduğu gelir hakkında ayrıntı vermedi. Elon Musk, Ekim ayı sonunda göreve geldiğinden beri şirketin basın departmanı feshedilmiş durumda.

Twitter, sosyal ağında başka reklam değişiklikleri yaptı. şirket var” rahat » ilan yönünden düzenlenmesi « büyük nedenlere dayalı “. Spesifik olarak, küresel ısınma veya sosyal eşitlik gibi tematik konulara izin verilecektir.

Twitter Business sitesindeki reklamların düzenlenmesine ayrılmış bir sayfada şirket birkaç noktaya açıklık getiriyor. Reklamlar belirli kısıtlamalara tabidir: “sınırlıdır” anahtar kelimelere ve ilgi merkezine göre coğrafi hedefleme “, yapmamalılar ” siyasi, adli, yasama veya düzenleyici sonuçlara ulaşmayı birincil hedefleri olarak kabul ederler. “. Sayfa, Amerika Birleşik Devletleri’ni hedefleyen reklamverenlerin ” yukarıda belirtilen kısıtlamalardan muaftır. »

Milyarderin şirketi bu değişikliği ” amaca dayalı reklamcılık, önemli konular etrafında tartışmayı kolaylaştırabilir “. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlükte olan Twitter, diğer ülkelerin düzenlemenin geliştiğini görüp görmeyeceği konusunda bilgi vermedi. Eğer öyleyse, Twitter dünyadaki farklı yasalara uyum sağlamak zorunda kalacak. Fransa’da 1990 yasasından bu yana siyasi reklamlar yasaklanmıştır.

Genel olarak, Twitter istiyor hizalamak Amerikan televizyonunun ve diğer medyanın reklam politikası hakkında. Siyasi şahsiyetler reklamlarını Amerika Birleşik Devletleri’ndeki küçük ekranda özgürce yayınlayabilirler. Bununla birlikte, ARCOM’a eşdeğer olan Federal İletişim Komisyonu, esas olarak reklamverenlerden sponsorlarından açıkça bahsetmelerini ister. Yabancılar da seçim reklamlarını finanse edemiyor.

Elon Musk, Twitter’ı tersine çevirmeye çalışıyor. Gelişinden bu yana, ilk 100 reklamverenden 50’den fazlası platformdan ayrıldı. Ajanslar, milyarderin ifade özgürlüğü konusundaki aşırılık yanlısı yaklaşımından ürktü. Bu gevşemeler, birkaç ay boyunca kaybedilen gelirin bir kısmını telafi etmek için izlenen yollardan biridir.

genel-16