Samsung, ViewFinity S9 monitörünü bu hafta başında duyurdu. 5K (5120 x 2880) çözünürlük ve şık alüminyum kasa ile Samsung, muhtemelen daha düşük bir fiyatla Apple’ın Studio Display’i ve LG’nin yüksek çözünürlüklü monitörleriyle mücadele etmeye çalışıyor gibi görünüyor. Samsung’un CES 2023’teki İlk Bakış etkinliğinde ViewFinity S9’u yakından inceleme şansım oldu ve ilk izlenimlerim oldukça olumluydu.

Kesinlikle bir üretici masası monitörünün parçası gibi görünüyor. Tasarım birinci sınıftır ve varsayılan olarak mat bir yüzeye sahip olmak iyidir (doygunluk ve keskinlik dokunuşunu kaybedebilseniz bile). Ve arkada çok sayıda G/Ç elde edersiniz: Bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası, üç USB-C bağlantı noktası ve DisplayPort sayıyorum. ViewFinity S9, dizüstü bilgisayarları 96 watt’a kadar şarj edebilir.

Samsung, 27 inçlik ekranın DCI-P3 geniş renk gamının yüzde 99’unu kapsadığını söylüyor. Ekrana bakarak söyleyebileceğim en iyi şey, burada yerel karartma yok. Studio Display’de veya LG’nin 5K monitörlerinde bulunmadığından bu çok şaşırtıcı değil ve bu potansiyel olarak aynı LG Display panelini kullanıyor olabilir. Bununla birlikte, olup olmadığını veya Samsung Display’den bir şey kullanıp kullanmadığını doğrulayamadık.

27 inçlik monitör, 5K çözünürlüğe ve mat, parlama önleyici ekrana sahiptir.

Ayrılabilir 4K SlimFit web kamerası demonun bir parçası değildi, bu yüzden netliği veya Apple’ınkiyle karşılaştırması konusunda kefil olamam ki, bilirsiniz. Apple’ın monitörü, ihtiyaç duyanlar için etkileyici dahili hoparlörlere sahiptir; Ne yazık ki, onunla zamanımda S9’dakiler hakkında iyi bir izlenim edinemedim.

Samsung temsilcisi bana, ViewFinity S9’un renklerini optimize etmek için telefonunuzdaki bir uygulamayı kullanan kalibrasyon işleminin simüle edilmiş bir demosunu verdi. Gerçek kalibrasyon aracı, bana söylenene göre yaklaşık 15 dakika sürecek. Tamamlandığında, renk doğruluğu ve diğer ayrıntılar hakkında bir rapor göreceksiniz.

Samsung'un ViewFinity S9 monitörü için kalibrasyon yazılımının fotoğrafı.

Kalibrasyon işlemi sonunda size ekran doğruluğu hakkında bir rapor verecektir.

Bu bulmacanın en büyük eksik parçası fiyattır. Samsung, ViewFinity S9’un ne kadara mal olacağını söylemedi. Apple’ın Studio Ekranı 1.599 dolardan başlıyor. LG’nin yaşlanan UltraFine 5K’sı bugünlerde genellikle yaklaşık 1.150 $’a kadar indirimli. Samsung daha da aşağı inecek mi yoksa ortada bir yere inecek mi? ViewFinity S9 çok güzel bir monitör ama zayıf noktaları da var; HDR600 derecelendirmesi kimseyi şaşırtmaz ve yerel karartma olmadan siyahlarınız çok karanlık olur. Bununla birlikte, bu açıdan Studio Display’den çok da farklı değil, aynı zamanda 600 nit parlaklıkta öne çıkıyor ve yerel karartma yok.

Ancak ViewFinity’nin Samsung’un TV’lerinde ve Smart Monitor’de çalışan yazılımın aynısı yüklü olarak geleceğini unutmayın; böylece akış uygulamalarına ve Google Meet gibi üretkenlik yazılımlarına doğrudan erişim elde edeceksiniz. Bazıları bunu bir bonus olarak görecek; diğerleri ViewFinity’nin sadece standart, aptal bir monitör olmasını tercih etmiş olabilir.

Fotoğraf: Chris Welch / The Vergegenel-2