Oxford merkezli Open Cosmos’tan bir nano uydu, SpaceX Transporter-6 görevinde otostop çektikten sonra başarılı bir şekilde temas kurdu.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, Open Cosmos’un inşa ettiği 6U MENUT Dünya Gözlem nanosatelliti de dahil olmak üzere uydu kargosu taşıyan dün Florida’dan fırlatıldı.

Open Cosmos Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aleix Megias şunları söyledi: “Proje, ulusal ve bölgesel hükümetlerin yanı sıra kuruluşların devrim niteliğinde bir paylaşılan alan altyapı modelinden uzaydan öngörülü ve eyleme geçirilebilir verilere erişmesini sağlayacak.”

Open Cosmos’un nano uydusu, Alman Exolaunch tarafından işletilen bir uydu konuşlandırıcısı tarafından uzaya bırakıldı.

MENUT, Open Cosmos’un iklim değişikliği gibi zorluklarla mücadele etmek için uzay verileri sağlayan uydu takımyıldızının bir parçasını oluşturur.

Open Cosmos, bu yıl gelecekteki SpaceX lansmanlarına dahil olmayı planlıyor.

“Open Cosmos’un hedefleri ve değerleri, Exolaunch’ınkilerle çok uyumlu: yörüngede sürdürülebilir ve kolayca erişilebilir bir altyapı oluşturmak. Exolaunch fırlatma başkan yardımcısı Jeanne Allarie, “Bu hedef büyük ölçüde SpaceX ve devam eden Transporter araç paylaşımı misyonları sayesinde mümkün oldu” dedi.

Uydu üreticisi Open Cosmos, İngiltere’nin Spaceport Cornwall’dan fırlattığı ilk uydu fırlatmasında uydularından biri için de bir koltuğa sahip.

SpaceX, Elon Musk’ın yeniden kullanılabilir uzay aracı inşa eden ve küresel internet kapsamı sağlamak için kendi Starlink uydularını fırlatan şirketlerinden biridir.genel-11