Kripto para birimlerinin düşüşü, misli olmayan token (NFT) piyasasının da düşmesine neden oldu. Tapu işlevi gören bir sertifikayla ilişkilendirilen bu dijital nesneler, 2021’den beri büyüleyici, öyle ki bazıları on milyonlarca dolara satıldı. Bu, muazzam bir gelir elde edebilen yaratıcıların yanı sıra spekülasyon yapacakları yeni bir sanat piyasası keşfeden yatırımcılara da neşe getirdi.

Yine de on yılın başında ortaya çıkan teknolojilerden biri olarak kabul edilen bu pazar açıkça düştü. Kaçınılmaz olarak, yatırımcılar artık değersiz NFT’lerle baş başa kalıyor. Kayıpları sınırlamak, kaybedilen parayı geri almak ve hatta kar elde etmek için ellerinden geldiğince bir çözüm bulmaya çalışırlar. İçerik oluşturucular için durum aynı: Bazıları bu dijital varlıklarda uzmanlaşsa da, birkaç ay öncesine göre daha az satıyorlar. Artık gerçek dünyaya dönmeye çalışıyorlar…

Kripto para piyasasında düşüş…

2022’nin başında, çoğu kripto para birimi kursu iyi gidiyor. Bitcoin o zaman 42.000 Euro’dan daha değerli ve eter yaklaşık 3.000 Euro’dur. Birçok kişi karar verir varlıklarını satmak karlarını fiat para biriminde almak için. Nitekim merkez bankalarının faiz oranlarını yukarı yönlü revize etmesi birçok yatırımcının daha geleneksel para birimlerine yönelmesine neden oldu.

aynı kategoride

Ant Group, Çin’deki yasal düzenlemelerin gevşetilmesinden yararlanıyor

Ukrayna’daki savaşın neden olduğu küresel jeopolitik bağlamın yanı sıra bu toplu satış, kripto para birimi sektöründe birkaç oyuncunun kaybına yol açacaktır. İlk olarak, Mayıs 2022’de, Bitcoin ciddi şekilde düştü. Bundan sonra, olacak Terra sabit para birimi hangi çökecek. Başlangıçta fiyatların dalgalanmasında bir miktar istikrar sağlamak için tasarlanan bu kripto paralar, bazıları için eter ve bitcoin’in ağır düşüşünden kurtulamayacak.

Kripto para birimlerinin düşüşü, kaçınılmaz olarak etraflarında dönebilecek her şeyin çökmesine yol açacaktır. NFT pazarının durumu budur bu da 2022 boyunca batacak. Blockchain analisti firması Chainalysis’e göre, Ocak ve Mart 2022 arasında, NFT’leri satın almak için 19 milyar dolardan fazla harcandı. Bu da bu pazarda bu yıl yapılan satışların yarısından fazlasına denk geliyor. Nisan ayından bu yana, bu harcama %87 düşerek Kasım ayında yalnızca 442 milyon $’a ulaştı.

2022 yılında yapılan NFT satış adetlerini gösteren grafik.

Bu grafik, 2022 yılı boyunca OpenSea platformunda yapılan milyonlarca dolarlık NFT satışlarına karşılık gelmektedir. Mayıs ayının başındaki zirve, kripto para piyasasının düşmeye başladığı zamandır. Grafik: Hildobby / Dune Analytics.

Yaz boyunca, kripto para borsalarını işlediği bilinen birkaç platform iflas etti veya faaliyetlerini dondurmak zorunda kaldı. Bu, Celsius’un ve aynı zamanda Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen dünyanın en büyük ikinci platformu olan FTX’in durumudur. Bir gecede, yüzbinlerce müşteri paralarını çekemez veya bozduramaz hale geldi.

…NFT pazarını aşağı çekiyor

Aynı zamanda, kripto varlık piyasası giderek daha az güvenli hale geliyor. Piyasa oyuncuları, zaten alay konusu olan bir imajı yalnızca lekeleyen bir dizi hayal kırıklığı ve skandal yaşadı. Haziran 2022’de kötü şöhretli Bored Ape Yacht Club koleksiyonu saldırıya uğradı ve saldırganlar o sırada değeri 3 milyon doları aşan 133 NFT’yi başarıyla kurtardı.

Binance platformunun durumu da bu kötüye kullanımlardan bazılarını vurgulamaktadır. Şirket, 100 milyon dolar kaybetmesine neden olan bir bilgisayar saldırısının kurbanı olduğunu açıkladı. Aynı zamanda 2017-2021 yılları arasında yaklaşık 2 milyar doların aklanmasına izin vermekle itham ediliyor.

İçin Finansal Zamanlar, NFT pazaryerlerinin lideri OpenSea’nin CEO’su Devin Finzer eşi benzeri görülmemiş bu durum hakkında konuştu. ” NFT’ler, onları yönlendiren ve etrafında döndükleri bir ekosistem olmadan var olamazlar. Etraflarında var olan makro iklim büyük ölçüde değişti ve bu da yatırımcıların ve içerik oluşturucuların davranış biçimlerini etkiledi. “.

Bir kişinin misli olmayan jetonun tek sahibi olduğunu kanıtlayacak dijital sertifikayı oluşturmak için, NFT’nin alınmasına yol açan işlemin blok zincirinden geçmesi gerekir. Bu teknoloji, kripto para birimlerinin işleyişinin temelidir ve bu da onları NFT satın almak için tercih edilen ödeme aracı yapar.

Bu dijital nesneleri kripto para birimlerinden geçmeden elde etmek mümkün olabilir, ancak bu, bu varlıkların etrafında dönmeyecek bir blok zinciri geliştirmeyi gerektirecektir. Ülke kripto para kullanılarak gerçekleştirilen tüm işlemleri yasakladığından, Çin’in 2023’ün başında özel olarak tasarlanmış bir blok zincirine dayalı kendi NFT platformunu oluşturarak yaptığı şey buydu.

Yatırımcılar kayıplarını vergiler sayesinde telafi etmeye çalışıyor

NFT’ler satış yapmakta zorlanınca bir şirket yatırımcıların yardımına koşmaya karar verdi. ” Her tür yatırımın kaybedenleri olsa da, yatırım yaptığımız NFT’lerin birçoğu başarısız olmadı; artık tamamen değersizdiler… Başarısızlardı… satılamazlardı şirket web sitesinde diyor.

Kelimenin tam anlamıyla “Satılamaz” anlamına gelen Skyler Hallgren tarafından bir ay önce başlatılan bu hizmet şu anda 5.000 NFT’ye sahip ve kurucusu Skyler Hallgren, Ocak 2023’ün sonuna kadar 15.000 jetona ulaşmayı umuyor. hizmetin kurucusu, değersiz NFT’lerini geri satın almalarını ve böylece bu kayıpların bir kısmını geri almalarını sağlamayı teklif ediyor” diye belirtiyor. Gardiyan.

Fransa veya Amerika Birleşik Devletleri dahil birçok ülkede, NFT’lerle ilgili kayıp beyan etmek mümkündür. Bunu yapmak için, misli olmayan jetonlarını, ilk fiyatına kıyasla gülünç bir fiyata bile satmalıdır. Alış fiyatından satış fiyatının düşülmesi vergi amaçları için indirilebilecek tutardır. Elbette yatırımcının alım satımını ispat etmesi gerekecektir. Bu yıl itibariyle bu indirimden yararlanmak için bu NFT’lerin 2022 yılı içinde alınmış olması gerektiğini unutmayın.

İçerik oluşturucular, diğer sektörlere yönelmek istiyor

Bu NFT krizi, dijital pazara odaklanan yaratıcıları ve üretimlerini sunmakta zorlanan misli olmayan tokenleri vuruyor. Kaderlerine ağıt yakmak yerine yatırım yapmaktan ve daha iyi işleyen piyasalara müdahale etmekten çekinmezler. ” Satışlar öngörülebilir, tutarlı değilse ve geliriniz tekrarlanmıyorsa, gelir akışlarınızı nasıl çeşitlendireceğinizi ve büyüteceğinizi bulmanız gerekir. Spor ve ortaçağ dünyasıyla ilgili bir NFT koleksiyonu olan Knights of Degen’in kurucu ortağı Drew Austin diyor.

Financial Times’ın işaret ettiği gibi, bu, bir miktar başarı elde eden bir dizi çocuk benzeri NFT olan Doodles’ın izlediği yoldur. Lideri, müzik çalışmalarına eşlik edecek animasyonlar ve klipler üretmek için şarkıcı Pharrell Williams ile işbirliği yapmaya karar verdi. ” Önümüzdeki iki yıl içinde biraz daha yavaş olması beklenen bir ekonomik ortama giriyoruz ve toparlanmamızı sağlayacak şey eğlence. Doodles’ın genel müdürü Julian Holguin’i belirtiyor.

Başka bir tarzda, penguenleri konu alan bir NFT koleksiyonu olan Pudgy Penguins, çeşitli ticari anlaşmalar yapmak için dijital sanat eserleri etrafındaki çılgınlıktan yararlandı. Bazı yatırımcıların sahip olduğu NFT’ler yumuşak oyuncaklar ve çocuk kitapları üretmek için kullanılacak. Elde edilen kârın bir kısmı, bu misli olmayan tokenlerin sahiplerine sunulacaktır. Ver ve al anlaşması.

Kılık değiştirmiş penguenleri temsil eden bir dizi doldurulmuş hayvan.

İşte Pudgy Penguins’in süpermarketlerde ve oyuncakçılarda satışa sunacağı doldurulmuş hayvan çeşitleri. Başlangıçta tasarımları, onu kripto para birimleri kullanarak satın alan biri tarafından tutulan bir NFT ile ilişkilendirilir. Fotoğraf: Tıknaz Penguenler.

Son olarak, Knights of Degen, ilk tekliflerine karşı daha kaçamak bir yaklaşım benimsemeye karar verdi. İkinci ligden bir Amerikan futbol takımına, IPA birası üreten bir bira fabrikasına veya votka bazlı soslar üreten bir şirkete yeni yatırım yaptı.

Drew Austin’e göre grup, eğlence devlerinden birinin ekonomik modelinden ilham aldı, ” Disney, Mickey Mouse’u yaratarak başladı ve oradan tema parkına, şovlara, filmlere, ticarete, oyuncaklara ve tüm bu farklı şeylere sahipsiniz. Bu benzer yörüngeyi takip etmek istiyoruz “.

2023’te yatırımcılar ve yaratıcılar yeni fırsatlar aramaya devam etmek zorunda kalacak. OpenSea’nin lideri için NFT krizi bu yıl boyunca devam etmeli.genel-16