NVIDIA şirketi ve bileşen üreticisi Foxconn, otomobil üreticileri için sürücüsüz veya otonom araç platformları geliştirmek üzere bir ortaklığa gireceklerini duyurdu.

Nvidia ve Foxconn arasındaki bu işbirliği, otomobil üreticilerinin maliyetlerini düşük tutmalarına, üretimi artırmalarına ve daha iyi otonom sürüş çözümleri geliştirmeye yardımcı olacak anlamlı bir şekilde araştırma yapmalarına yardımcı olacak. Resim Kredisi: AFP

Tayvanlı sözleşmeli üretici Foxconn, özellikle bağlantılı ve otonom araçlarda bilgi işlem için yapılmış olan Nvidia’nın DRIVE Orin çipine dayalı olarak otomobiller için elektronik kontrol üniteleri veya ECU’lar üreteceğini söyledi.

ECU’ların yanı sıra platformlar, otonom araçlar geliştirmeye çalışmaları koşuluyla dünyanın her yerinden otomobil üreticilerine tedarik edilecek. Elektrikli ve otonom otomobil üreticileri maliyetlerini düşük tutmak ve üretimi ve hatta araştırmayı anlamlı bir şekilde artırmak için mücadele ederken, bu işbirliği otomobil üreticilerinin başa çıkmak zorunda kaldığı büyük bir boşluğu dolduracak.

Nvidia, sensörlerden gelen bilgileri gerçek zamanlı olarak işlemek için çipler içeren teknolojisinin Foxconn’un bu zorlukların bazılarının üstesinden gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Otomotiv sektöründe 300 milyar dolarlık bir pazar fırsatı görüyor ve üçüncü çeyrekte segmentten 251 milyon dolarlık gelir bildirdi.

Yonga üreticisi, bağlantının, otonom ve bağlantılı araçlar için üretilen yongalara yönelik artan talebi karşılama çabalarını ölçeklendirmesine izin vereceğini söyledi. Ohio’da bir araç üretim tesisi işleten Foxconn, araçlarında otonom sürüş için DRIVE Orin ve Nvidia’nın DRIVE Hyperion sensörlerine dayalı ECU’lar bulunacağını söyledi.

Tayvan merkezli Foxconn, Lordstown Motors Corp için elektrikli araçlar üretiyor ve ayrıca Fisker Inc’in ikinci arabası olan PEAR modelini yapmak için bir sözleşmesi var. Aynı zamanda birkaç Apple ürünü de üretiyor ve sonunda Apple Car’ı tanıtıp satmaya başladıklarında Apple arabasının bazı önemli bileşenlerini de üretmesi bekleniyor.genel-5