New York Mali Hizmetler Departmanı, Coinbase'in 2021 itibariyle 2018-2019 uyum programını özel olarak araştırıyordu.

New York Mali Hizmetler Departmanı, Coinbase’in 2021 itibariyle 2018-2019 uyum programını özel olarak araştırıyordu.
Resim: Leon Neal (Getty Images)

Kripto para borsası Coinbase Departmanın soruşturmasının Coinbase’in bir hesap açmadan önce kullanıcıları düzgün bir şekilde incelemediğini ve borsada suç faaliyetlerine yol açtığını ortaya çıkardıktan sonra New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı ile 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.

100 milyon dolarlık anlaşma, her biri 50 milyon dolarlık iki ödeme olarak gelir; biri, hesap açan kullanıcılar üzerinde uygun geçmiş kontrolleri (“uygunluk programı” olarak anılır) yapmadığı için para cezasıdır. Diğer 50 milyon $, önümüzdeki iki yıl boyunca uyumluluk programlarını güçlendirmeye yönelik bir yatırımdır. NYDFS, Coinbase’in cansız uyum programının borsada “diğer şeylerin yanı sıra dolandırıcılık örnekleri, olası kara para aklama, çocuklara yönelik cinsel istismar şüphesi olan materyallerle ilgili faaliyetler ve potansiyel narkotik kaçakçılığı da dahil olmak üzere” suç faaliyetlerine yol açtığını tespit etti. bölümün basın açıklaması.

Finansal Hizmetler Müfettişi Adrienne A. Harris, “Coinbase, büyümesine ayak uydurabilecek işlevsel bir uyum programı oluşturamadı ve sürdüremedi” dedi. “Bu başarısızlık, Coinbase platformunu, Departmanın bir Bağımsız Monitör kurulumu da dahil olmak üzere derhal harekete geçmesini gerektiren potansiyel suç faaliyetlerine maruz bıraktı.”

Coinbase dedi bir basın açıklamasında borsanın 2021 yılından beri NYDFS ile işbirliği yaptığı ve bölümün borsa uyum programıyla ilgili endişesinin özellikle 2018-2019 yıllarına dayandığı konusunda anlaşmaya varıldı. DFS, Coinbase’in uyum programını “olgunlaşmamış” ve “basit bir onay kutusu alıştırması” olarak nitelendirdi ve ayrıca şirketin, kullanıcıları üzerinde gerekli özeni gösteremediğini ve platformun büyüyen kullanıcı tabanına ayak uyduramadığını belirtiyor.

Şirketin basın açıklamasında Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, “Coinbase, kripto alanında lider ve rol model olmaya kararlı ve bu, uyumluluk ve diğer alanlar söz konusu olduğunda düzenleyicilerle ortaklık yapmak anlamına geliyor” dedi. “Uygunluğa yaptığımız yatırımın dünyanın herhangi bir yerindeki diğer tüm kripto borsalarını geride bıraktığına ve müşterilerimizin platformlarımızı kullanırken kendilerini güvende ve korunmuş hissedebileceklerine inanıyoruz.”genel-7