Bing, StatCounter’dan alınan rakamlara göre tek başına küresel pazar payının %92,5’ini oluşturan Google’a karşı yükselme mücadelesi verirken Microsoft, OpenAI’nin ChatGPT’sini Bing’e entegre ederek İnternet aramasını yeniden tanımlayabilir.

2019’da Microsoft, OpenAI’ye bir milyar dolar yatırım yapmak için iddiaya girdi ve bu da girişimin ChatGPT sohbet robotunu üretmesine olanak sağladı. Bir araştırmaya göre, bu yatırım artık Bing arama motorunun karşılığını alabilir. makale Bilgiden.

Bing, Microsoft’un 2019’da yeni Azure AI süper bilgisayar teknolojilerinin geliştirilmesi için özel bir çok yıllı bulut iş ortaklığı bilişimi içeren Open AI yatırımından yararlanan bir hareketle ChatGPT ile geliştirilmiş arama yetenekleriyle Mart ayının başlarında gelebilir.

Microsoft’un planları hakkında bilgi sahibi olan iki kaynak, The Information’a Microsoft’un belirli arama sorgularını yanıtlamak için ChatGPT AI kullanan ve Google Arama ve Bing tarafından sunulan bağlantıları listelemekten farklı bir sonuç üretme yöntemi sunan bir Bing sürümünü yayınlamaya hazırlandığını söyledi. Bu, şu anda Google’ın hakim olduğu arama motoru pazarındaki statükonun değiştirilmesine yardımcı olabilir.

Medya sahnesinin ön saflarında ChatGPT

Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı yatırım, girişimin yapay genel zeka veya “bir çalışma alanında küresel bir uzman düzeyine kadar hakim olabilen ve herhangi bir insandan daha fazla alanda uzmanlaşabilen bir sistem” yaratma çabalarını desteklemeyi amaçlıyordu.

ChatGPT tartışmasız doğal dil mesajlarına yanıt verebilen en iyi bilinen sohbet robotudur. Kamuoyunun ilgisini Google’ın LaMDA’sından (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli, karşılıklı AI beta) veya Meta’nın BlenderBot’undan daha fazla topladı. Bu üç şirket, chatbot’larının verdiği yanıtların güvenilir olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor. Microsoft’un Tay.ai chatbot’una gelince, 2016’da piyasaya çıktığında olağanüstü bir şekilde başarısız oldu.

Aralık ayında Stack Overflow, kullanıcıların ChatGPT tarafından oluşturulan yanıtları, makul bir şekilde doğru görünen ancak aslında yanlış olan kodlama sorunlarına ChatGPT yanıtları göndermesinin ardından geçici olarak yasakladı.

Challenger’ın Uyanışı

the New York Times raporlar ChatGPT’nin lansmanının, onlarca yıllık reklam sponsorlu arama motorunu bozma potansiyeli nedeniyle Google yönetimini yüksek alarm durumuna geçirdiğini.

Microsoft, Bing’i iyileştirmek için zaten OpenAI teknolojisini kullanıyor. Aralık ayında şirket, OpenAI’nin DALL-E 2 görüntü oluşturucusunu kullanarak kullanıcıların anahtar sözcüklerden görüntüler oluşturmasına olanak tanıdığını duyurdu. o önizleme aşamasında ve henüz tüm bölgelerde mevcut değildir.

Microsoft’un, arama motorunun temel yaklaşımını değiştirmek yerine Bing’i iyileştirmek için ChatGPT’yi kullanmayı planladığı bildiriliyor, çünkü GPT sürekli olarak web’i kazıyan bir arama motoru olarak tasarlanmamıştır.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15