0,1–300 GeV enerji aralığında günlük zaman kutusuyla 3C 279’dan uzun vadeli LAT ışık eğrisi ve üç belirgin gama ışını parlaması (F1, F2, F3). Kredi bilgileri: Wang ve diğerleri, 2022

Çinli gökbilimciler, NASA’nın Fermi uzay aracını kullanarak, 3C 279 olarak bilinen uzak bir blazardaki gama ışını parlamalarının değişkenliğini ve spektral davranışını araştırdılar. Pasifik Astronomi Derneği Yayınlarıaraştırmacıların blazarların parlama aktivitesini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Blazarlar, aktif, dev eliptik galaksilerin merkezlerindeki süper kütleli kara deliklerle ilişkili çok kompakt kuasarlardır. Gökbilimciler, optik emisyon özelliklerine dayanarak blazarları iki sınıfa ayırırlar: belirgin ve geniş optik emisyon hatlarına sahip düz spektrumlu radyo kuasarları (FSRQ’lar) ve sahip olmayan BL Lacertae nesneleri (BL Lacs).

Yaklaşık 5 milyar ışıkyılı uzaklıkta, 3C 279, tahmini kara delik kütlesi 300-800 milyon güneş kütlesi olan bir FSRQ’dur. Yüksek enerjili gökyüzünde parlak ve güçlü bir gama ışını kaynağıdır ve GeV enerjilerinde güçlü ve hızlı değişkenlik gösteren ilk blazar olarak bilinir.

Son 10 yılda 3C 279 birkaç patlama yaşadı ve bunlardan üçü 2018’de gama ışını rejiminde meydana geldi. Çin’deki Guangzhou Üniversitesi’nden Gege Wang liderliğindeki bir gökbilimciler ekibi, bu üç gama ışını parlamasını Fermi’nin Geniş Alan Teleskopu (LAT).

“Bu yazıda, LAT verilerini analiz ediyoruz ve 2018’deki üç gama ışını parlaması sırasında 3C 279 kuasarının hızlı değişkenliğini ve spektral davranışlarını araştırıyoruz. Elde edilen günlük bindirilmiş uzun vadeli LAT ışık eğrisinde, üç gama ışını telaffuz ettik Araştırmacılar, MJD 58091’den MJD 58373’e 0,1–300 GeV enerji aralığında parlamalar (F1, F2, F3)” diye yazdı.

Wang’ın ekibi, F1 ve F3 parlamaları kayda değer hızlı bileşenler veya profiller göstermediğinden, F2 parlaması için yalnızca ayrıntılı bir dakika zaman ölçeği gruplanmış ışık eğrisi ve bir gama ışını spektral analizi yapmayı başardı. F2’deki gama ışını akısı zirvesinin, 2015’teki bir önceki parlama faaliyeti sırasında kaydedilen seviyeyi aştığı ortaya çıktı.

Çalışma, 3C 279’un gama ışını spektrumlarının parlama veya durgunluk durumlarında herhangi bir net kırılma göstermediğini buldu. Bulgu, blazarın gama ışını yayma bölgesinin geniş çizgi bölgesinin (BLR) dışında olduğunu ve enerji yayılımının tozlu torus kızılötesi fotonları saçan ters Compton (IC) sürecinden kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Gökbilimciler, F2 parlamasının “patlama öncesi”, “parlama” ve “parlama sonrası” durumları için geniş bant spektral enerji dağılımını (SED) hesapladılar. Ayrıca blazarın manyetizasyon oranını ve elektronun manyetik alana enerji yoğunluğu oranını da hesapladılar. Sonuç olarak, sonuçlar, F2 parlamasının muhtemelen dağılma bloğunun dışından daha yüksek enerjili elektronların enjekte edilmesinden kaynaklandığını gösteriyor.

Makalenin yazarları, “Blobun dışından daha yüksek enerjili elektronların enjeksiyonunu ve parlamayı yükseltmeyi öneriyoruz … Elektronlar dışarıdaki daha yüksek enerjiye hızlandırılır ve blobun içine çok kısa bir süre içinde enjekte edilir.”

Daha fazla bilgi:
Gege Wang ve diğerleri, 3C 279’un Gama Işını Parlamalarının Değişkenliği ve Spektral Davranışı, Pasifik Astronomi Derneği Yayınları (2022). DOI: 10.1088/1538-3873/ac98e0. arXiv’de: arxiv.org/abs/2212.13395

© 2023 Bilim X Ağı

Alıntı: Araştırmacılar, 4 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-gamma-ray-flares-blazar-3c.html adresinden alınan blazar 3C 279’un (2023, 4 Ocak) gama ışını parlamalarını inceliyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1