New York'un Onarım Hakkı Yasası: Umutlu Bir Başlangıç ​​mı, yoksa 'İşlevsel Açıdan Yararsız mı?' başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Ben Margot (AP)

Resmi: New York Eyaleti artık ülkenin en zorlu savaşlarından birini kullanıyor sağ-ile-onarım kitaplarla ilgili yasal düzenlemeler G. tarafından 2022’nin son günlerinde yasalaşan yasavali Kathy Hochul, bir yıldan fazla bir süre sonra nihayet 1 Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek milletvekilleri, onarım savunucuları ve cihaz üreticileri arasında çatışmalar. Taraftarlar, yasanın diğer eyaletlerin izlemesi için anlamlı bir standart oluşturabileceğini söylerken, eleştirmenler, son yasa tasarısının New York yasama organı tarafından kabul edilen orijinal yasada sunulan düzenleyici durdurma gücünden yoksun olduğu konusunda uyarıyor. 12 ay önce.

lakaplı, “Dijital Adil Onarım YasasıYasa, ekipman üreticilerinin dijital elektronik parçalar ve ekipman için teşhis ve onarım bilgilerini hem tüketicilere hem de bağımsız onarım sağlayıcılarına sunmasını gerektirecek. Prensip olarak, bu yasal gereklilik, tüketicilerin ve tamir atölyelerinin cep telefonları ve akıllı saatlerden dizüstü bilgisayarlara ve BT ekipmanlarına kadar her şeyi tamir etme kabiliyetini etkileyerek onarım maliyetlerini azaltabilecek ve saplantılı e-atıkları sınırlayabilecek geniş etkilere sahip olabilir. Diğer daha kapsamlı haklardan farklı olarakile-onarım çabaları, New York’un faturası özellikle bazı ürünleri hariç tutuyor Motorlu Taşıtlar ve tıbbi cihazlar. iPhone onarım uzmanı ve Kendin Yap onarımı gibi tasarının hayranları savunucusu Kyle Wiens, yeni mevzuatın New Yorklulara cihazları üzerinde daha fazla kontrol sağladığını ve hatta rekabeti artırarak potansiyel olarak onarımları daha uygun maliyetli hale getirdiğini söyledi.

Wiens, “Bu, tüketiciler için büyük bir zafer ve onarım hakkı hareketi için ileriye doğru atılmış büyük bir adım” dedi. ifade. “New York, diğer eyaletlerin takip etmesi için bir emsal oluşturdu ve yakın gelecekte daha fazla eyaletin benzer yasalar çıkardığını görmeyi umuyorum.”

Öte yandan eleştirmenler, orijinal ekipman üreticilerini mahremiyet ve güvenlik endişeleri adına kancadan kurtarmayı amaçlayan bir dizi hantal boşluk yarattığını söyledikleri tasarıda yapılan son dakika değişikliklerine karşı çıktılar. Başlangıç ​​olarak, yeni değişiklikler artık orijinal ekipman üreticilerinin (OEM’ler) güvenlik özelliklerini geçersiz kılmak için halka herhangi bir şifre, güvenlik kodu veya materyal sağlamasını gerektirmiyor. Daha da kötüsü, değiştirilmiş fatura, OEM’lerin tüketicilere bir onarım için gereken tek, belirli yorumlar yerine “parça montajları” vermesine izin veriyor. Bu önemli, sağa göre-ile-onarım destekçisi ve yorumcusu Louis Rossmann, çünkü bu belirli bileşenler, tüketicilerin daha pahalı onarımlar için OEM’lere kaçmak yerine onarımlar için DIY onarım atölyelerine yönelmelerinin kesin nedenidir.

“Elimizde olan bu [right-to-repair supporters] her zaman arıyordum: parça satın alma yeteneği, ”Rossman söz konusu YouTube kanalında. “Bir kullanıcının bir şeyi mahvetme riski olduğunu veya buna benzer bir şey olduğunu söylediğiniz her an bir montajı kullanıma sunabileceğinizi faturaya yazmak, faturayı işlevsel olarak işe yaramaz hale getirir.”

Yapılan değişiklikler bildirildiğine göre Microsoft ve Apple gibi üreticiler tarafından ileri sürülen ve TechNet ticaret grupları tarafından desteklenen, faturanın kapsamını, 1 Temmuz’dan sonra New York’ta orijinal olarak üretilen ve kullanılan veya satılan cihazlarla sınırlayacak. Yasa yürürlüğe girdiğinde, yasa tasarısı geçerli olmayacak hastanelerde, okullarda, üniversitelerde ve kurumsal elektroniğe güvenen diğer kurumlarda kullanılan elektronik cihazlara.

Rossman, “Hiçbir işe yaramayan, boktan bir yasa tasarısını kabul ettiler,” dedi. “Bu, bence, aslında hiç yoktan daha kötü.”

Yine de, tüm bu değişikliklere rağmen, PIRG Kıdemli Onarım Hakkı Kampanya Direktörü Nathan Proctor gibi bazı destekçiler, bunun sadece bir bebek adımı olsa da, temelde hala doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söylüyor.

Proctor, “Dünyanın en büyük ve en zengin şirketleriyle yüzleşmenin zor olacağını biliyorduk” dedi. ifade. “Ancak, azaltılmış olmasına rağmen, yeni bir Onarım Hakkı yasası imzalandı. Şimdi bu yasayı güçlendirmek ve insanlar eşyalarını tamir etmek için ihtiyaç duydukları şeyi alana kadar diğerlerini geçmek için işimiz kaldı.

Bu arada iFixit’ten Wiens, New York yasama meclisinin bu “boşlukları” gidermek için harekete geçeceğinden biraz emin olduğunu ifade etti ve tasarının ABD için bir başlangıç ​​noktası işlevi görebileceğini söyledi. tahmini şu anda kendi hakları üzerinde kafa yoran düzinelerce başka eyalet-ile-onarım mevzuatı. Federal düzeyde, Başkan Joe Biden sağa desteğini dile getirdi.ile-2021’de onarım hamleleri icra emri FTC’ye, tüketicilerin ekipmanlarını tamir etme yeteneklerini koruma amaçlı yeni kurallar hazırlaması için hitap ediyor.

Düzenleyici ve yasal çerçevenin dışında, bazı büyük üreticiler zaten kendi haklarını alıyorlar.ile-onarım tavizleri. 2021’de Microsoft şok çoğu, müşterilerin cihazları şirketin sınırlı yetkili tamir atölyeleri ağı dışında onarmaya başlamasına izin vermeyi kabul ettiğini açıkladığında. Yaklaşık bir ay sonra, Apple -uzun süredir DIY tamircisinin deccali olarak görülüyordu-geri yürüdü muhafazakar duruşu ve müşterilere iPhone’larını ve Mac’lerini onarmak için parçalar satarak Kendin Yap onarımlarını karşılamaya başlayacağını söyledi.genel-7