Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI) aracılığıyla yapılan ödemeler, Rs’ye ulaşan rekor bir seviyeye ulaştı. Aralık ayında 12.82 lakh crore. 2016 yılında devreye alınan platformda ay içerisinde hacim bazında 782 crore işlem gerçekleştirildi.

Finansal Hizmetler Departmanı Pazartesi günü bir tweet’te “UPI, ülkede dijital ödeme devriminin başlatılmasına büyük katkı sağladı. Aralık 2022’de UPI, 12,82 trilyon Rs (12,82 lakh crore) değerinde 7,82 milyar işlemi aştı.” .

UPI aracılığıyla yapılan ödemeler Rs’yi geçti. Bu yılın Ekim ayında 12 lakh crore işareti.

Kasım ayında, Rs değerinde 730,9 crore işlem. UPI aracılığıyla 11.90 lakh crore gerçekleşti.

UPI, bankalar arası eşler arası (P2P) işlemleri kolaylaştıran anında gerçek zamanlı bir ödeme sistemidir. İşlem kolay adımlarla mobil üzerinden yapılır. Ayrıca UPI işlemlerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Nakitsiz işlemler için ucuz ortam, her ay ilgi görüyor ve 381 banka bu aracı kullanıyor.

Spice Money’nin kurucusu Dilip Modi, UPI işlemlerinin geçen yıl hem hacim hem de değer açısından önemli ölçüde arttığını söyledi.

“UPI’nin en büyük avantajı beraberinde getirdiği kolaylıktır. UPI, her işlem için ayrı bir profile ihtiyaç duymadan birden çok hesap arasında para transferi yapılmasına imkan vererek kullanıcının işlem yapmasını kolaylaştırır. Diğer bir neden ise UPI’nin basit, hızlı olması. ve güvenli işlem yolu. UPI, finansal katılımın yönlendirilmesinde önemli bir araç olmuştur” dedi.

Birkaç gün önce Paytm, Delhi-Ulusal Başkent Bölgesi’nin Hindistan’ın dijital ödemeler başkenti olarak ortaya çıktığını söyleyen 2022 Özet raporunu da yayınladı. Bu arada, Tamil Nadu’dan Katpadi’nin 2022’de 7 kat büyüme ile dijital ödemelerde en hızlı büyüyen şehir olduğu iddia edildi. Ayrıca, çarşamba için haftanın en yoğun günü olarak ortaya çıkarken, maksimum ödeme sayısının 19.23’te yapıldığı da kaydedildi. dijital işlemler.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8