Birlikler yanan sokaklarda savaşıyor. Füzeler savaş uçaklarını düşürür. Dronlar tankları toz haline getiriyor. Dramatik görseller, gerçek hayattaki dövüş süslerine sahiptir, ancak bunlar, yanlış bilgilendirmeyi besleyen video oyunlarından kliplerdir.

Gerçek görünmesi için genellikle “canlı” veya “son dakika haberi” olarak işaretlenen savaş temalı Arma 3 video oyunundan görüntüler, son aylarda Ukrayna’daki Rus saldırısıyla ilgili sahte videolarda defalarca kullanıldı.

Oyun görüntülerinin bazı medya yayıncıları tarafından bile gerçekmiş gibi algılanma sıklığı ve kolaylığı ve sosyal medyada gerçek habermiş gibi paylaşılması, araştırmacıların bu videonun ciddi yanlış bilgi yayma potansiyeli olarak adlandırdığı durumu vurgulamaktadır.

Brown Üniversitesi Bilgi Vadeli İşlemler Laboratuvarı’nın eş direktörü Claire Wardle, AFP’ye verdiği demeçte, “Bunun devam etmesi, insanları kandırmanın ne kadar kolay olduğunu hatırlatıyor.”

“Video oyunu görselleri daha sofistike hale geldikçe, CGI (bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler) hızlı bir bakışta gerçek görünebilir. İnsanların, özellikle bu hataların yapılmaması için meta verilere bakmak da dahil olmak üzere görüntüleri nasıl doğrulayacaklarını bilmeleri gerekir. haber merkezleri tarafından.”

Çek merkezli geliştiricileri “devasa bir askeri sanal alanda gerçek savaş oyunu oynama” sözü veren Arma 3, oyuncuların uçak, tank ve bir dizi silah kullanarak çeşitli savaş alanı senaryoları oluşturmasına olanak tanır.

Oyuncular genellikle YouTube gibi platformlara saatlerce süren oyun görüntüleri yüklerler ve araştırmacılar, kötüye kullanılmasının kolay erişilebilirliğini suçlar.

“Ukrayna’nın karşı saldırısı!” başlıklı bir Arma 3 videosunun altındaki yorumlarda – bir tank sütununa füze saldırısını simüle eden – görünüşe göre bunu gerçek olarak kabul eden bir kullanıcı şöyle yazdı: “Bu savaştan sonra Ukrayna’dan NATO güçlerini nasıl savaşacaklarını eğitmesini istemeliyiz.”

İlk TikTok savaşı

Oyunun yaratıcısı Bohemia Interactive’in bir temsilcisi, “Arma 3’ün modern savaş çatışmalarını bu kadar gerçekçi bir şekilde simüle etmesi gurur verici olsa da, gerçek hayattaki savaş görüntüleri ile karıştırılmasından ve savaş propagandası olarak kullanılmasından kesinlikle memnun değiliz.” bir açıklamada söyledi.

“Bu videoları platform sağlayıcılara işaretleyerek bu tür içeriklere karşı mücadele etmeye çalışıyoruz, ancak bu çok etkisiz. Kaldırılan her videoyla birlikte her gün on video daha yükleniyor.”

Son yıllarda Arma 3 videoları, Suriye, Afganistan ve Filistin dahil olmak üzere diğer çatışmaların yanlış tasvirlerinde kullanıldı ve klipler genellikle küresel gerçek denetleyiciler tarafından çürütüldü.

Buna, Kasım ayında Rus tanklarının ABD yapımı Javelin füzeleri tarafından vurulduğunu gösterdiğini iddia eden bir video da dahil olmak üzere, Arma 3 içeriğini kullanarak birkaç videoyu çürüten AFP de dahildir. Klip, sosyal medyada onbinlerce kez görüntülendi.

Bohemia Interactive, yanıltıcı videoların son zamanlarda Ukrayna’daki çatışmayla ilgili olarak “çekim kazandığını” söyledi.

Gözlemciler tarafından “ilk TikTok savaşı” olarak adlandırılan bu, sosyal medya platformlarına – bazıları yanıltıcı veya yanlış – ön cephelerden sürekli bir görsel akışı olarak eşi benzeri olmayan bir çatışma.

Araştırmacılar, Arma 3 yanlış bilgilerinin basit doğası göz önüne alındığında, bunun devlet aktörlerinin işi olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

Dijital adli tıp firması Bellingcat’ten Nick Waters, AFP’ye “Bu içeriği yayınlayanların, bunu kaç kişiyi kandırabileceklerini görmek için yapan troller olduğundan şüpheleniyorum.”

“İkincil yayıcılar, sahte internet puanları kazanmak amacıyla bu içeriği alıp dağıtan saf insanlar olacaktır.”

Bohemia Interactive, sahte videoların sosyal medya kullanıcıları tarafından “kitlesel olarak paylaşıldığını” söyledi ve bunların çoğu, araştırmacıların etkileşim tuzağı olarak adlandırdığı, beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar yoluyla daha fazla etkileşim oluşturan göz alıcı gönderiler arıyor.

Gerçeklikten farklı

Bohemia Interactive, yaratıcısının “sahte haber yayma konusunda oldukça yetenekli” olduğunu kabul ettiği Arma 3 videolarının dünya çapında çeşitli ana akım medya ve devlet kurumları tarafından da paylaşıldığını söyledi.

Kasım ayında bir canlı yayında Romanya TV, eski bir Arma 3 videosunu yanlışlıkla Ukrayna’dan savaş görüntüleri olarak sundu ve eski bir Romanya savunma bakanı ve eski bir istihbarat şefi, görüntülere ilişkin analizlerini gerçekmiş gibi sundu.

Bu, başka bir Rumen haber kanalı olan Antena 3’ün Şubat ayında aynı hatayı yapması sonrasında meydana geldi — yayıncı tarafından Arma 3’ten alınan videoyu incelemek üzere davet ettiği uzmanlar arasında Romanya savunma bakanlığının sözcüsü de vardı.

Bohemia Interactive, kullanıcıları oyun görüntülerini sorumlu bir şekilde kullanmaya, tıklama tuzağı video başlıklarını kullanmaktan kaçınmaya ve bunun bir video oyunundan türetildiğini açıkça belirtmeye çağırdı.

Araştırmacılar, uzmanların uyardığı teknoloji kullanılarak oluşturulan uydurma görüntüler, sesler ve videolar gibi “deepfakes” ile karşılaştırıldığında videolarının çürütülmesinin nispeten daha kolay olduğunu söylüyor.

Waters, “Ne aradığınızı biliyorsanız, bu (Arma 3) videoların sahte olduğunu belirlemek aslında zor değil” dedi.

“Arma 3 ne kadar iyi görünse de, yine de gerçeklikten önemli ölçüde farklı.”

Birçoğunun bunu yapamaması, yanlış bilgilendirme çağında başka bir kesin gerçeğe işaret ediyor.

Waters, “Bazı insanların mevcut bilgi ortamında gezinme becerilerine sahip olmadığını gösteriyor” dedi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8