Bir arabanın menşeini plakasındaki ilçe numarasından tahmin etmenin mümkün olduğu günler geride kaldı. Benzer şekilde, sadece numarasının koduyla arayanın telefondaki yerini tahmin etmek daha zor olacaktır.

Bu, Fransa metropolünün telefon numaralarının 01, 02, 03, 04 veya 05 ile başlayan beş büyük coğrafi bölgeye bölünmesinin gerçekten de sonu.şey Ocak ayı itibariyle abone, bölge değiştirse bile sabit telefon numarasını kullanmaya devam edebilir.

Bu “de-coğrafya” ile, Lorient’e (bölge 02) taşınan ve telefon numarası 05 ile başlayan bir Bordeaux sakini sabit telefon numarasını elinde tutabilecektir. Bu kez Lorient’te ikamet eden yeni bir abone, dilerse operatöründen numarasının 02 ile başlamamasını da isteyebilir. Öte yandan Denizaşırı Bölgelerdeki sabit hat numaraları her bölgeye özel kalır.

“Şirketler için ekonomik bir zorluk”

Sabit numaraların bu taşınabilirliği, bu coğrafi kısıtlamaları kaldıran IP üzerinden sesin (VoIP) genelleştirilmesiyle mümkün olmuştur. Arcep içinbu gelişme “her şeyden önce bireyler için pratik bir ihtiyaca ve şirketler için ekonomik bir zorluğa yanıt veriyor”.

Bu, telekom düzenleme otoritesinin, hareketlerin yaklaşık yarısının temel numaralandırma bölgesini (ZNE) değiştirerek yapıldığını bilerek, bireylerin sabit telefon numaralarını koruma isteklerine yanıt vermesi içindir.

Yıllarca bir telefon numarasıyla iletişim kuran ve genel müdürlüğünün başka bir belediyeye taşınmasıyla bir anda numara değiştirmek zorunda kalan şirketlerde talep daha da arttı.

RIO günün 24 saati yanıt verir

Uygulamada, sabit numara taşınabilirliği nispeten basittir. Numara sahibi, yeni bir aboneliğe abone olmadan önce ilgili sabit hattan 3179’u çevirip RIO (operatör kimlik beyanı) alır. Ya 12 karakterlik benzersiz bir tanımlayıcı (harfler ve sayılar), gerekli işlemleri yapan yeni operatöre iletmeniz yeterlidir.

7/24 kullanılabilen bu ses sunucusunun ötesinde, her operatör bu RIO’nun SMS veya e-posta ile gönderilmesini tetiklemek için ücretsiz bir numara sunar. Yeni operatör, hem sabit telefon numarasının devam etmesini hem de bu hatta bağlı hizmetlerin sonlandırılmasını üstlenir. “Sözleşmenin sona ermesinden sonra 40 takvim gününe kadar bir numara giymek mümkündür”, Arcep belirtiyor.

Bu RIO, özellikleri genel kamu aboneliklerine benzer olan “küçük profesyonel” türdeki teklifler (zanaatkar, tüccar, serbest meslek sahibi vb.) dışında şirketler için zorunlu değildir.

Bir şirket, sabit numaraların geri kalanını eski operatöründe tutarken numaralarının bir alt kümesinin taşınabilirliğini talep etme olanağına sahiptir. Her iki durumda da, sözleşme yöneticisi ilgili operatörlere başvurmalıdır.

Sabit taşınabilirliğin uygulanmasında bir sorun olması durumunda abone, yeni operatörünün müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelidir. Çağırabilir Posta ve Elektronik Haberleşme Kanunu Madde L.44 numara tutma hükmündeki herhangi bir gecikme veya kötüye kullanımın abone için tazminata yol açtığını belirtir.genel-15