Birçok akıllı telefon kullanıcısı, el cihazlarında bulunan sıkışık QWERTY klavyesinden kaçmak ve önlerindeki bir masada bir hologram gibi görüntülenebilecek sanal bir QWERTY kullanmak ister. Bu sanal klavyeler, bir masaüstü bilgisayarda kullanılan QWERTY boyutunda olabilir ve kullanıcıya yazması için daha fazla alan sağlar. Bu, akıllı telefon kullanıcıları tarafından yazılan daha hızlı ve daha doğru metin girişleriyle sonuçlanacaktır.

Ya da kontrol cihazlarını kullanmadan ve hatta ahizenize dokunmadan telefonunuzda bir mobil oyun oynamak istediğinizi varsayalım. Elbette, elleriniz bir orkestra şefi gibi havada uçacaktı, ancak seyirciler ne yaptığınızı bir kez anlayınca, hayrete düşeceklerdi. Aynı şeyi yaparak uygulamalarınızda gezinebilirsiniz.

Akıllı cilde püskürtmek, telefonunuzun QWERTY’si yerine sanal bir klavye kullanmanızı sağlayabilir.

Göre Doğa Elektronik (yolu ile Günlük Canavar), Stanford Üniversitesi araştırmacıları, bir kişinin hareketlerini yorumlamak için yapay zekayı (AI) kullanacak akıllı bir cilt üzerinde çalışıyorlar. Bu akıllı cilt, bir kutu tıraş kremi gibi püskürtülebilir. Sprey “nanomesh” olarak adlandırılır ve cildinizle birlikte hareket edebilen ve bükülebilen ağ benzeri gerilebilir bir malzemedir. Hareketlerinizi algılayan ve bunları yorumlanması için bir nöro işlem birimine (NPU) gönderen küçük elektrik sensörleri kullanır. Makine öğrenimini kullanan sistem, her kullanıcının özel el hareketleri açısından akıllı dış görünümle nasıl etkileşim kurduğunu öğrenir.
Hassas ağ ağı poliüretan içine gömülüdür ve altın ve gümüşle kaplanmış milyonlarca nanotelden oluşur. File, sabun ve su ile ovulana kadar cilt üzerinde kalır. Aynı zamanda her bir parmağın sahip olduğu kırışıklıklara ve kıvrımlara da uygundur. Ağa, sinyal değişikliklerinin iletilmesine izin veren hafif bir Bluetooth vericisi eklenmiştir.

Stanford’da kimya mühendisliği profesörü ve çalışmanın kıdemli yazarı Zhenan Bao, “Parmaklar bükülüp büküldükçe, ağdaki nanoteller birbirine sıkışıp birbirinden ayrılıyor ve ağın elektrik iletkenliğini değiştiriyor. Bu değişiklikler olabilir. bize bir elin, bir parmağın veya bir eklemin nasıl hareket ettiğini tam olarak anlatmak için ölçülüp analiz edildi.”

Akıllı cilt sabun ve su ile yıkanır

Bao’nun laboratuvarında doktora sonrası akademisyen ve çalışmanın ilk yazarı olan Kyun Kyu “Richard” Kim, “‘Meta-öğrenme’ olarak bilinen yalnızca bir avuç denemeyle, insan öğreniminin görevlere hızla uyum sağlayan yönlerini getirdik. ‘ Bu, cihazın rastgele yeni el görevlerini ve kullanıcıları birkaç hızlı denemeyle hızlı bir şekilde tanımasını sağlar.” Kim ekledi, “Ayrıca, nanomesh’imiz sinyallerindeki ince ayrıntıları yakaladığından, daha az veriyle daha hızlı hesaplamalı işleme süresi elde edebileceğimiz anlamına gelen bu karmaşık zorluğa şaşırtıcı derecede basit bir yaklaşım.”

Bu teknolojinin gelecekteki kullanımı akıllı telefonların, uygulamaların ve oyunların ötesine geçiyor. Cerrahlar, akıllı deriyi kollarına püskürtebilecek ve yüzlerce kilometre ötedeki bir ameliyathanede bir robot cerrahı kontrol edebilecek. Dış görünüm, bir öğeye dokunmak ve o öğe hakkında her şeyi öğrenmek için de kullanılabilir. Günlük Canavar bu özelliği iyi bir benzetme olan “giyilebilir Google Lens” e benzetmiştir.

Sanal QWERTY’nin nasıl çalışacağına bakalım. Bir algoritma, makine öğrenimini kullanarak, elektriksel iletkenlik kalıplarına dayalı olarak bir klavyede “X” harfini yazmak için gereken hareketi öğrenebilir. Algoritma, algoritmayı tüm harfler, sayılar, noktalama işaretleri vb. için tanıyacak şekilde “eğitildikten” sonra, fiziksel klavye artık gerekli değildir. Ve bu, telefonunuzun QWERTY’sinden daha kolay ve daha doğru olabilecek sanal klavyelerde yazma yeteneğini açacaktır.telefon-1