Bazı insanlar Delhi’deki soğuk havanın veya ABD’deki kış fırtınasının sert olduğunu düşünüyor. Uzay yolculuğu gerçekten uygun bir seçenek haline geldiğinde kesinlikle Mars’ı ziyaret etmek istemezler. NASA, Twitter ve Instagram üzerinden sosyal medya akışlarını aldı ve Mars’ın dönüştüğü kış harikalar diyarı hakkında bazı muhteşem görüntüler ve gerçekler paylaştı.

Görüntüler, sıcaklık hariç, havanın Dünya’nın kış mevsimiyle neredeyse aynı şekilde davrandığını ortaya koyuyor.

Görüntüler ilk olarak Jet Propulsion Laboratory veya JPL tarafından video şeklinde paylaşıldı. Video, Mars’ta kar, don ve buzun nasıl görüneceğini gösterdi.

Video aracılığıyla, Mars’ta katı bir karbondioksit formu olan bir ton kuru buza sahip olduğunu da öğreniyoruz. Kuru buz, normal buz gibi erimek yerine süblimleşir veya gaza dönüşür. İşlem sırasında, görüntülere ruhani bir çekicilik veren bazı tuhaf ama doğal manzaralar yaratıyor.

Mars’ta ayrıca su veya normal buz vardır. JPL Mars bilimcisi Sylvain Piquex videoda, “Doğru noktalara giderseniz, Dünya’dakine benzer bir su buzu bulacaksınız. Bu, astronotların bir gün biz oraya seyahat ederken kullanabilecekleri türden bir su buzu.”

NASA, 'Kış Harikalar Diyarı' Mars'ın görüntülerini paylaşıyor, sıcaklıklar sıfırın 123 derece altına düştüğünde

Buz kristalleri, karın her zaman Dünya’da yaptığı gibi Mars’a düşer. Phoenix, gezegenin gökyüzüne bir lazer ateşlemek için Kanada yapımı LIDAR’ını (veya ışık algılama ve mesafe belirleme) kullandığında bir buluttan düşen buz kristallerini keşfetti.

NASA, 'Kış Harikalar Diyarı' Mars'ın görüntülerini paylaşıyor, sıcaklıklar sıfırın 123 derece altına düştüğünde (1)

Mars’ın bazı bölgelerinde de don olayı var. NASA’nın Viking iniş araçları, 1970’lerde Mars’taki su buzu görüntülerini yakaladı ve daha yakın zamanlarda, Odyssey uzay aracı ve Mars Reconnaissance Orbiter, gezegendeki karbondioksit buzunun görüntülerini yakaladı.

NASA, 'Kış Harikalar Diyarı'nın görüntülerini paylaşıyor Mars, sıcaklıklar sıfırın 123 derece altına düşerken dönüşüyor (2)

Gezegendeki karbondioksit buzunun varlığı, size Mars’ta soğuk sıcaklıkların nasıl düşebileceği hakkında bir fikir vermelidir. “Dünyada CO2 donu yaşamıyoruz. CO2 buzunu keşfedeceğiniz yer -190 Fahrenheit derece gerçekten soğuk, ”diyor Piquex. Bu neredeyse -123 santigrat derece, suyun donduğu sıcaklığın çok altında.

genel-5