Fairwork India tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ola, Uber, Dunzo, PharmEasy ve Amazon dahil olmak üzere Hindistan’daki birçok önde gelen girişim, Hindistan’daki konser çalışanları için en kötü çalışma koşullarından bazılarına sahip. Rapor, birkaç önde gelen işletmeyi değerlendirdi ve en düşük düzeydeki çalışanları, yani esnek ekonomi çalışanları için adil çalışma koşulları yaratmak için ne kadar proaktif bir şekilde çalıştıklarına göre puan verdi.

Fairwork India tarafından yapılan bir araştırma, Ola, Uber, Amazon, Dunzo ve PharmEasy’nin, iş yerinde adil ücret, adil sözleşmeler, adil yönetim ve hatta adil temsil edilmeyen esnek çalışanları için en kötü çalışma koşullarından bazılarına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Resim Kredisi: AFP

Oxford Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmada, söz konusu firmaların konser çalışanlarına adil ücret, adil sözleşmeler, adil yönetim, adil temsil veya adil çalışma koşulları sağlamadığı ve 10 üzerinden sıfır puan aldığı belirtildi.

Öte yandan Urban Company, BigBasket ve Flipkart gibi firmalar oldukça iyi iş çıkardı. Rapor, Urban Company’ye 10 üzerinden yedi, BigBasket’e altı, Flipkart ve Swiggy’ye beş, Zomato’ya dört, market teslimat firması Zepto’ya iki ve Tiger Global destekli teslimat firması Porter’a bir puan verdi.

Fairwork India yıllık raporunda, “Bu yıl yalnızca Bigbasket, Flipkart ve Urban Company, işle ilgili maliyetleri hesaba kattıktan sonra işçilere en az saatlik yerel asgari ücret ödemeye yönelik kamu taahhütleri nedeniyle ilk puanı aldı. ”

“Bigbasket ve Urban Company, işçinin saat başına kazancı ile maliyet sonrası saatlik yerel asgari ücret arasındaki farkı tazmin etmeyi taahhüt ederek bunu işlevsel hale getirdi. Flipkart ve Urban Company, çalışanlar için fiyatlandırma yapılarını, maliyet sonrası saatlik yerel asgari ücrete dayandırmayı taahhüt etmiştir. Flipkart, üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarını da aynı taahhütte tutmak için adımlar atmıştır.”

Son yıllarda, giderek daha fazla insan yarı zamanlı veya iş temelli çalışmaya katılıyor. Buna rağmen, esnek çalışanlara güvenen çoğu şirket, normal çalışanların yararlandığı çalışanlara sağlanan faydaları, esnek ekonomi çalışanlarını da kapsayacak şekilde genişletmek için herhangi bir çaba göstermedi. Konser çalışanlarının mahrum bırakıldığı faydalar arasında sağlık sigortası gibi bazı temel unsurlar yer alıyor.

“Dijital platform ekonomisinin esneklik vaadi, fırsatlar sunduğu kadar geçim kaynakları hakkında da birçok soruyu gündeme getiriyor. Ekibin baş araştırmacıları Profesör Balaji Parthasarathy ve Janaki Srinivasan, “Fairwork raporunun, yalnızca platformların aradığı uyarlanabilirliğe değil, aynı zamanda işçilerin sahip olmadığı gelir ve sosyal güvenliğe de izin veren bir esneklik yorumu için temel oluşturmasını umuyoruz” dedi. , Bir açıklamada.genel-5