ABD Federal Soruşturma Bürosu veya FBI’dan alınan veriler, ABD vatandaşlarının dolandırıcılık yapan çağrı merkezlerine 10 milyar dolardan fazla kaybettiğini gösterdi. Bu çağrı merkezleri, yeni başlayanlar veya sahte müşteri hizmetleri çağrı merkezleri olarak çalışır ve kişisel bilgilerini paylaşma veya daha kötüsü, kredi kartı veya banka hesaplarına erişim için dolandırılan, şüphelenmeyen kurbanlara teknik yardım sunar.

Yıl sonuna kadar, Hintli dolandırıcı çağrı merkezleri, yalnızca ABD’deki yaşlı vatandaşlardan ve diğer teknoloji meraklısı olmayan kişilerden yaklaşık 12 milyar dolar yağmalayacak. FBI’ın verileri bunun geçen yıla göre yüzde 47’lik bir artış olduğunu gösteriyor. İmaj Kredisi: Pexels

Bu dolandırıcılardan bazıları aşkla ilgili kimlik avı dolandırıcılıklarıyla ellerini kirletmeye bile çalıştı.

FBI’ın yayınladığı veriler, Amerikan vatandaşlarından yağmalanan 10,2 milyar doların yaklaşık 3 milyar dolarının VoIP araması üzerinden teknik yardım sunan çağrı merkezleri aracılığıyla ve geri kalanının çeşitli başka yollarla yapıldığını gösterdi. Tüm bu veriler yılın ilk 11 ayında toplandı ve FBI, takvim yılı sonunda rakamın 12 milyar dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Sadece bu 11 ayda, rakam geçen yılki 6,9 milyar doları aşarak yüzde 47’lik bir artış gördü.

Raporlar, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), bu kimlik avı çetelerini dağıtmak ve havale ve dijital para birimleri yoluyla gönderilen parayı kurtarmak için CBI, Interpol ve Delhi Polisi ile yakın işbirliği yapmak üzere Yeni Delhi’deki ABD büyükelçiliğine daimi bir temsilci atadığını belirtiyor. Hindistan merkezli dolandırıcılık kuruluşlarına. FBI, Hindistan merkezli kimlik avı çetelerinin yaşlı Amerikalıları hayat birikimlerini çalmasından endişe ediyor.

Hindistan’daki ABD büyükelçiliğinin yasal ataşesi Suhel Daud’a göre, bu dolandırıcılık kurbanlarının çoğu 60 yaşın üzerindeki yaşlı vatandaşlar. Daud, şu anda ne Hindistan ne de ABD için bir ulusal güvenlik tehdidi olmamasına rağmen, yine de ülkemizin imajının zedelenmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. FBI’ın, ilgili taraflara karşı suçlamada bulunabilmeleri için yerel kolluk kuvvetlerine kanıt sağlayarak soruşturmadaki tüm boşlukları kapatmaya hazır olduğunu söyledi.genel-5